Domov Promenáda Lutonského

Promenáda Lutonského

Biela púť (konečná stanica lanovky Biela Púť - Jasná) - chata Bjorson
Typ: Náučný chodník
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 0.7 km
Stúpanie: 85 m
Klesanie: 157 m
Trvanie: 0.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Biela Púť

navigovať
Koniec trasy:

Chata Bjorson

navigovať
Podrobný popis trasy

Promenáda Lutonského spĺňa funkciu bezpečného prepojenia medzi lokalitami  chata Bjorson  – konečná stanica Biela Púť a zároveň je to náučný chodník histórie  cestovného ruchu a lyžiarskeho strediska. Promenáda  nadväzuje na historický stĺp lanovky a pamätník Lutonského  realizovaný v predošlých rokoch. Celková dĺžka 692 m a plocha 1563,77 m2. Pozdĺž chodníka sú vybudované jednotlivé zastávky  promenády, ktoré sú venované histórii už od salašníctva, cez  objavenie jaskýň a lyžovanie, ktoré položili základ rozvoju cestovného ruchu, ďalej významnému vizionárovi Alojzovi  Lutonskému (zaslúžil sa o vybudovanie prvej lanovky  a prepojenie Chopku sever a juh), až po novú éru Chopku  a súčasnosť. Je to pekná prechádzka s náučnou hodnotou, ktorá spĺňa svoju funkciu najmä v letnom období a turistom, ktorí nie sú z nášho regiónu ponúka obzvlášť zaujímavé informácie. Ako bonus sú tabule interaktívne a pre deti sú skvelým poznávacím miestom.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Demänovská dolina je s Liptovským Mikulášom prepojená pravidelným autobusovým spojením, ktoré je pomerne dobre načasované pre potreby turistov. Východiskový bod túry sa nachádza priamo na zastávke autobusu, rovnako cieľ trasy. Taktiež sa pri východiskovom bode nachádza oficiálne parkovisko, parkovanie je zdarma a v dostatočnej kapacite.

Parkovisko sa nachádza pri hoteli Grand Jasná

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša a potom autobusom z Liptovského Mikuláša do strediska Jasná Nízke Tatry (Demänovská dolina) – cestovný poriadok .

Možnosti ubytovania a stravovania

V stredisku Jasná Nízke Tatry sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Plánovač Liptov