Domov Nordic walking na Liptove Náučný chodník Hrebeňom Veľkej Fatry

Náučný chodník Hrebeňom Veľkej Fatry

Pod Líškou (1345 m n.m.) – Krížna (1574 m n.m.) – Ostredok (1596 m n.m.) – Ostredok rázc. – Koniarky – Chyžky – Chata pod Borišovom rázc. – Chata pod Borišovom (1260 m n.m.)
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Okružná túra, Náučný chodník
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 11.5 km
Stúpanie: 467 m
Klesanie: 552 m
Trvanie: 5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Rácestie pod Líškou

navigovať
Koniec trasy:

Chata pod Borišovom

navigovať
Podrobný popis trasy

Samoobslužný, obojsmerný, peší, letný náučný chodník je stredne náročný a prechádza chránenou krajinnou oblasťou v Národnom parku Veľká Fatra. Chodník je dlhý 11,5km, na trase chodníka je 9 zastávok. Je zameraný prírodovedne, historicky a ochranársky.

Chodník  začína pri vrcholovej stanici bývalej sedačkovej lanovky na juhovýchodnom svahu vrchu Líška a končí pri Chate pod Borišovom. Je súbežný s červeno značeným turistickým chodníkom a kratšie úseky s modro a zeleno značeným turistickým chodníkom. Dĺžka prechodu je približne 4-5 hodín. Vzhľadom na vrcholovú polohu si však vyžaduje aj za dobrého počasia celodennú túru.

Celá jednodňová túra je vzhľadom na svoju dĺžku pomerne náročná. Začína v obci Liptovské Revúce, časť Vyšná Revúca, odkiaľ stúpate do Rybovského sedla a následne trasa mierne klesá do lokality Pod Líškou, kde sa náučný chodník začína. K východiskovému bodu náučného chodníka je to necelých 10km (+3:15 hod.). Chodník pokračuje cez vrcholy Krížna, Ostredok a Ploská až ku chate pod Borišovom, kde sa môžete občerstviť a zrelaxovať. Následne zostupujete späť do Liptovských Revúc, kde po ceste narazíte na ďalší náučný chodník – Červený kameň. Cesta späť meria necelých 8km (+2:30 hod.). Náučný chodník sa dá absolvovať aj s prespaním na Chate po Borišovom.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Bezplatné parkovanie je možné na začiatku trasy / konci trasy pri obchode COOP Jednota v Liptovských Revúcach v časti Vyšná Revúca.

Do obce premávajú aj pravidelné autobusové spoje z Ružomberka. Autobusová zastávka sa nachádza v časti Vyšná Revúca pri obchode COOP Jednota.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa na konci náučného chodníka nachádza Chata pod Borišovom, ktorá poskytuje tak stravovanie ako aj ubytovanie. Ubytovať v okolí trasy sa dá aj v privátnych ubytovacích zariadeniach a penziónoch v obci Liptovské Revúce príp. v Liptovskej Osade.

Plánovač Liptov