Domov Náučný chodník Hrebeňom Veľkej Fatry

Náučný chodník Hrebeňom Veľkej Fatry

Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Horská chata na trase Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Trasa je okruh Trasa je okruh
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase

Pod Líškou (1345 m n.m.) – Krížna (1574 m n.m.) – Ostredok (1596 m n.m.) – Ostredok rázc. – Koniarky – Chyžky – Chata pod Borišovom rázc. – Chata pod Borišovom (1260 m n.m.)

Podrobný popis trasy

Samoobslužný, obojsmerný, peší, letný náučný chodník je stredne náročný a prechádza chránenou krajinnou oblasťou v Národnom parku Veľká Fatra. Chodník je dlhý 11,5km, na trase chodníka je 9 zastávok. Je zameraný prírodovedne, historicky a ochranársky.

Chodník  začína pri vrcholovej stanici bývalej sedačkovej lanovky na juhovýchodnom svahu vrchu Líška a končí pri Chate pod Borišovom. Je súbežný s červeno značeným turistickým chodníkom a kratšie úseky s modro a zeleno značeným turistickým chodníkom. Dĺžka prechodu je približne 4-5 hodín. Vzhľadom na vrcholovú polohu si však vyžaduje aj za dobrého počasia celodennú túru.

Celá jednodňová túra je vzhľadom na svoju dĺžku pomerne náročná. Začína v obci Liptovské Revúce, časť Vyšná Revúca, odkiaľ stúpate do Rybovského sedla a následne trasa mierne klesá do lokality Pod Líškou, kde sa náučný chodník začína. K východiskovému bodu náučného chodníka je to necelých 10km (+3:15 hod.). Chodník pokračuje cez vrcholy Krížna, Ostredok a Ploská až ku chate pod Borišovom, kde sa môžete občerstviť a zrelaxovať. Následne zostupujete späť do Liptovských Revúc, kde po ceste narazíte na ďalší náučný chodník – Červený kameň. Cesta späť meria necelých 8km (+2:30 hod.). Náučný chodník sa dá absolvovať aj s prespaním na Chate po Borišovom.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Bezplatné parkovanie je možné na začiatku trasy / konci trasy pri obchode COOP Jednota v Liptovských Revúcach v časti Vyšná Revúca.

Do obce premávajú aj pravidelné autobusové spoje z Ružomberka. Autobusová zastávka sa nachádza v časti Vyšná Revúca pri obchode COOP Jednota.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa na konci náučného chodníka nachádza Chata pod Borišovom, ktorá poskytuje tak stravovanie ako aj ubytovanie. Ubytovať v okolí trasy sa dá aj v privátnych ubytovacích zariadeniach a penziónoch v obci Liptovské Revúce príp. v Liptovskej Osade.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov