Lezenie

#TrebaZazit

Liptov a špeciálne Demänovská dolina ponúkajú nespočetne veľa
možností outdoorového vyžitia, do ktorého patrí aj športové lezenie. Priľahlé svahy ponúkajú stovky lezeckých ciest viacerých náročností. Skaly sú tvorené prevažne z vápenca rozličnej tvrdosti a tvaru. Zatiaľ čo niektoré oblasti sú skôr vežovité, iné sú naopak stenové a platňové.

Na Liptove sa nachádza približne 8 skalných oblastí a 1 drytoolovú (Ertoid). Najväčšia a aj najrozsiahlejšia je oblasť Machnatô (Nízke Tatry) so stovkami lezeckých ciest. Tvorí ju niekoľko vežičiek a stienok. Za ňou nasleduje oblasť Siná a Biela dolinka v Liptovskom Jáne, ktoré sú skôr platňovité a o niečo náročnejšie. Jednou z najľahších lezeckých ciest na Liptove je napríklad trasa Prvá, IV v oblasti Biela dolinka (Liptovský Ján). Tie najnáročnejšie cesty nájdete v oblasti Repiská (Nízke Tatry).

Odporúčaná prilba vo všetkých oblastiach bez výnimky.

Odporúčaná dĺžka lana 60 m.

Dĺžka ciest sa pohybuje okolo 20 m, no v niektorých oblastiach existujú aj viac ako 30 m cesty. To znamená, že potrebná dĺžka
lana je minimálne 60 m
(odporúčame však 10 m rezervu). Pred lezením si vždy overte dĺžku lezeckej cesty. Počas lezenia hrozí
uvoľnenie kameňov, a preto odporúčame prilbu vo všetkých oblastiach bez výnimky.

Všetky oblasti sa nachádzajú v 5. najvyššom stupni ochrany prírody, a preto je zakladanie ohňa prísne zakázané. Ďakujeme, že
rešpektujete návštevné poriadky národných parkov, ktoré sú platné v tomto stupni ochrany a prajeme bezpečné lezenie s krásnymi výhľadmi na Liptov.


Aktuálne informácie o obmedzeniach nájdeš na james.sk


Sprievodcovia a inštruktori na Liptove:


Mapa lezeckých stien na Liptove

Lokality na lezenie

Machnatô, Demänovská dolina, Nizke Tatry (2)

Najväčšia a aj najrozsiahlejšia lezecká oblasť na Liptove, ktorá sa nachádza v bočnej dolinke demänovského údolného systému – Machnatô. Oblasť je charakteristická zaujímavými vápencovými skalnými vežami a stenami. Ľavú časť skál tvorí dolomitický vápenec a nachádzajú sa tu krásne dlhé cesty rôznych náročností. Skaly sú orientované na juh. Pravú časť skál tvorí chytovatá zlepencová skala. Táto časť je orientovaná na juh a juhovýchod. Oblasť je vhodná na jarné, letné a jesenné lezenie a v teplejších mesiacoch ponúka aj tienisté sektory.

Cesty sú športovo odistené a náročnosť ciest sa pohybuje od 3 UIAA po najťažšiu cestu Bestseller direkt 9 UIAA. V oblasti sa nachádza mnoho ciest ľahšej náročnosti, preto je vhodná aj pre začiatočníkov i deti. V lezeckom sprievodcovi je doposiaľ popísaných 146 ciest v 20 sektoroch, no mnohé cesty pribudli a stále pribúdajú. Lezenie je povolené celoročne.

Takmer všetky skaly sa nachádzajú v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry a na urbárskom pozemku, preto je potrebné rešpektovať všetky zákazy a dodržiavať zásady slušného chovania.

Prístup: Lezecká oblasť Machnatô sa nachádza v Demänovskej doline približne 12 km od Liptovského Mikuláša a 1,5 km od Jaskyne Slobody po ľavej strane smerom k lyžiarskemu stredisku Jasná.

Parkovanie je možné na parkovisku pri ceste 48.987186, 19.592201. Prístup z parkoviska pod skaly trvá približne od 3 do 10 minút.

V prípade plného parkoviska, je možné využiť parkovisko na Lúčkach pri lyžiarskom stredisku 48.980979, 19.592146.

Siná, Demänovská dolina, Nízke Tatry (3)

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky, až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly, a to v dátume od 1.5. do 28.2., Platnosť tejto výnimky trvá do roku 2022. Veríme však, že bude predĺžená aj naďalej.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Vo  viac ako 100 cestách si zaleziete od VI+ po X+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Treba však rátať s obtiažnosťou o pol stupňom viac oproti iným oblastiam. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená. Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Prístup: 10 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeme vyviezť až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej. Po vstupe do dolinky prechádzame okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200m odbočíme zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohto miesta je už nad nami vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeme ľahko za 5 minút.

 

Repiská, Demänovská dolina, Nízke Tatry (4)

Asi najťažšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovou klenbou, ktorá sa vypína nad hotelom Repiská. Tvoria ju tri výrazné klenby a technická platňa v pravej spodnej časti. Oblasť je oficiálne povolená na celoročné lezenie.

Platnosť výnimky si ale overte na www.james.sk

Lezenie je tu silové a vytrvalostné. Skala je pomerne pevná a väčšina ciest vedie do výrazného previsu. Vo  viac ako 50 cestách si zaleziete od V+ po 10+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená, pričom samotná klenba je nahriata ešte o čosi viac. Vhodná je skôr na zimné a jesenné dni, prípadne za daždivého počasia. Vhodná prevažne pre silných športových lezcov, kde si môžu posúvať osobné maximá.

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa vyvezieme až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po asfaltovej ceste ku hotelu Repiská, 15 min. Nad hotelom sa týči klenba. Ďalej môžeme pokračovať asfaltkou naokolo alebo pri opornom múre pred hotelom prudko hore do kopca po vychodenom chodníku priamo do klenby.

Ertoid, Demänovská dolina, Nízke Tatry (5)

Štýl: drytooling

Novo vzniknutá drytoolingová oblasť v Demänovskej doline. Drytooling je lezecký štýl, pri ktorom sa používajú na lezenie cepíny a mačky. Lezec teda nechytá skalu rukami, ale do chytov a dierok zakladá cepíny. Lezenie na Ertoide je veľmi silové a vytrvalostné. Oblasť tvorí široký vápencový previs, ktorý má na výšku len okolo 10 metrov. No jeho sklon je veľmi prudký a v najvyššom mieste tvorí krátky strop.

Lezenie je tu povolené celoročne. Veľký previs kryje aj pred dažďom, ale pri výdatných zrážkach začne pretekať a tiecť. Počas zimných mesiacov sú tu ponechané erárne expresky, ktoré sa ale na leto zvešiavajú.

Prístup: 5 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Auto zaparkujeme na parkovisku pred Demänovskou ľadovou jaskyňu. Odtiaľto ďalej pešo kúsok po asfaltovej ceste popri hoteli RiverSide. Ďalej kráčame po turistickom chodníku po ľavej strane potoka. Po 5 minútach nás chodník vedie asi 10 metrov popod výrazný široký previs v ktorom visia erárne expresky.

Biela dolinka, Liptovský Ján, Nízke Tatry (6)

Príjemná tichá oblasť ukrytá v lese Bielej dolinky, za obcou Liptovský Ján. Tvorí ju niekoľko vápencových brál, rozdelených do štyroch hlavných sektorov. Vhodná je tak pre začiatočníkov, ako aj pre skúsených lezcov obľubujúcich prevažne technické cesty. Veľkou výhodou je lezenie povolené celoročne a tak sa tu v teplých zimných dňoch dá stráviť príjemný deň.

Obtiažnosť ciest je od IV po IX+ UIAA, kde väčšina ciest je okolo VI a VII stupňa. Cesty sú technické a tie dlhšie aj značne vytrvalostné.

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Liptovský Ján. Prejdeme dedinou a po vstupe do Jánskej doliny prechádzame popri termálnom kúpalisku a kolibe Strachanovka. Po pravej strane míňame hotel Bystrá a na najbližšej odbočke, za hotelom vpravo zaparkujeme na parkovisku pri budove vodárne. Odtiaľto ďalej pešo dolinkou popri potoku asi 10 minút. V mieste kde lesná cesta križuje potok, my sa držíme stále po pravej strane a po chodníčku vystúpame 5 min. hore kopcom pod skaly.

Komjatná, Chočské vrchy (7)

Najmladšia oblasť na Liptove, ktorú tvorí zlepencové bralo vysoké 50m. Týči sa na rozmedzí dedín Studničná a Komjatná v Ružomberskom okrese. Ponúka krásne lezenie pre lezcov všetkých obtiažností s možnosťou si vyskúšať aj viac dĺžkové lezenie. Zlepenec má úžasnú vlastnosť formovať sa do príjemných veľkých chytov, šupín a zárezov, čo z tejto oblasti robí top na liptove s jedným z najkrajších výhľadov z vrcholu brala.

Prístup: 15 min.

Z Ružomberka, cestou na Dolný Kubín, odbočíme do dediny Komjatná. Po asi 2 km vychádzame na kopec pod ktorým sa nachádza čast zvaná Studničná. Auto zaparkujeme na tomto kopčeku, hneď pri kaplnke, ktorá stojí vedľa cesty. Odtiaľto ďalej pešo po poľnej ceste smerom nad Komjatnú. Prejdeme lúku a strmým krátkym výšvihom prídeme k lesu. Tu odbočíme vľavo do lesa po výraznom vychodenom chodníku. Po asi 5 minútach prídeme k vrcholu brala. Odtiaľto vedie chodník z obidvoch strán dolu pod skaly.


TOP lezecké trasy v regióne

Aktuálne informácie o obmedzeniach nájdeš na james.sk

Fotogaléria


Plánovač Liptov