Domov Nordic walking na Liptove Náučný chodník Zlatnica (Zlatá bocká cesta)

Náučný chodník Zlatnica (Zlatá bocká cesta)

Nižná Boca – Vyšná Boca – Čertovica (1232 m n. m.)
Typ: Pre rodiny s deťmi, Náučný chodník, MTB
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 8 km
Stúpanie: 522 m
Klesanie: 93 m
Trvanie: 3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Chaty - červená voda

navigovať
Koniec trasy:

Motorest Čertovica

navigovať
Podrobný popis trasy

Náučný chodník Zlatnica, ktorý vedie medzi obcou Nižná Boca a Vyšná Boca. Chodník funguje od r.  2004 a pozostáva z 11 zastávok s informačnými tabuľami na 8 km trase. Zameriava sa na banícku históriu a kultúru okolia, je dostupný po celý rok a možno ho prejsť tak peši, ako aj na bicykli. Na 11 zastaveniach sa tu dočítate o histórii ťažby, miestnych zaujímavostiach i prírode. Náučný chodník Zlatnica prechádza cez lokality Pod Oleškovou, V Kiari, V Kúte, Geplovô, Ochimstál, Pri mlyne, popri minerálnom prameni Kyselka, salaši a evanjelických kostoloch vo Vyšnej a Nižnej Boci.

Pokiaľ hľadáte možnosť jednoduchého výletu s deťmi, bude náučný chodník pre vás ideálnou voľbou. Za prehliadku stojí aj zmienená obec Nižná Boca a hlavne návšteva rozhľadne Krajčov vrch, ktorá z výšky zhruba 1 000 metrov nad morom dohliada na obec.

Časť obce Nižná Boca so zachovanými baníckymi zrubovými domami s priechodným pitvorom a valbovou šindľovou strechou je vyhlásená za pamiatkovú zónu ľudovej architektúry. Juhozápadne nad obcou na Krajčovom vrchu stojí 14,5 m vysoká drevená rozhľadňa. Vo Vyšnej Boci narazíte na upravený železitý minerálny prameň Kyselka.

Názvy informačných panelov:

 1. Náučný chodník Zlatnica
 2. Pod Oleškovou
 3. V Kiari. V Kúte
 4. Evanjelický kostol a. v. v Nižnej Boci
 5. Geplovô
 6. Ochimstál
 7. Pri mlyne
 8. Náučný chodník Zlatnica. Po stopách predkov
 9. Minerálny prameň Kyselka
 10. Evanjelický kostol a. v. vo Vyšnej Boci
 11. Salaš

 

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovacie možnosti sú obmedzené, bezplatné parkovanie je možné len v rámci miestnych komunikácií v obciach Nižná a Vyšná Boca. Do oboch obcí premáva aj pravidelná autobusová doprava z Liptovského Hrádku či Liptovského Mikuláša.

Možnosti ubytovania a stravovania

V obciach Nižná a Vyšná Boca sa nachádza niekoľko menších ubytovacích a stravovacích zariadení, ďalšie možnosti ubytovania aj stravovania ponúka oblasť Čertovica. Osvieženie poskytuje prameň – Kyselka.

Plánovač Liptov