Domov Náučný chodník Háj Nicovô Náučný chodník Háj Nicovô

Náučný chodník Háj Nicovô

Ul. Kapitána Nálepku (železničné priecestie) – Parkovisko pod Vojenským cintorínom – Parkovisko Predný Háj
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, MTB, TREK
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 1.4 km
Stúpanie: 150 m
Klesanie: 5 m
Trvanie: 0.45 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Mestská (oblasť)

Východisko:

Náučný chodník schody času

navigovať
Koniec trasy:

Parkovisko pod Hájom

navigovať
Podrobný popis trasy

Lokalita Háj-Nicovô je vyhľadávaná pre krásu prírody, široké možnosti športovania a vojenskú históriu. Neopakovateľné výhľady z jeho vrcholu na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto patria k emotívne silným zážitkom. V minulosti sa po úbočiach Hája spúšťali prví mikulášski lyžiari, bol tu postavený prvý skokanský mostík v Liptove, konali sa tu aj školské plesy či majálesy. Háj zároveň slúžil ako pasienky pre chov dobytka a od 50. rokov minulého storočia bol zalesňovaný do dnešnej podoby.

 

Náučný chodník s detským ihriskom je zameraný na ochranu a  zaujímavosti prírody lokality Háj-Nicovô, ktorá je od roku 1996 zaradená do kategórie chránený areál s rozlohou 7,6 ha. Vrchol HÁJA (748 m n. m.) je jeden z najkrajších a ľahko dostupných vyhliadkových bodov Liptova. Ponúka panoramatické výhľady na jedinečnú tatranskú krajinu.

Trasu záujemcovia môžu začať pod Hájom-Nicovô vpravo za železničných priecestím, kde ich vítajú prvé informačné tabule o lesoparku a stratenom liptovskom mori. More vzniklo zhruba pred 45 miliónmi rokov a v dávnych dobách tu plávali žraloky, o ktorých sú vďaka nálezom aj dôkazy. Pri mierne náročnom stúpaní na Háj-Nicovô jeho návštevníci kráčajú po dávnom „hlbokomorskom dne“.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovacie možnosti na začiatku trasy sú obmedzené, dostatočná kapacita parkovacích miest je k dispozícii na bezplatnom parkovisku a na konci trasy. Priame autobusové spojenie do lokality nepremáva, ale začiatok náučného chodníka sa nachádza len pár minút chôdze od zastávky Stop Shop v rámci MHD Liptovský Mikuláš prípadne z centra mesta.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa nedá občerstviť ani prespať. Ubytovacie a stravovacie kapacity sú však k dispozícii v centre Liptovského Mikuláša.

Plánovač Liptov