Domov Náučný chodník Bacúch – Boca Náučný chodník Bacúch – Boca

Náučný chodník Bacúch – Boca

Typ: Vysokohorská túra, Náučný chodník
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 14 km
Stúpanie: 820 m
Klesanie: 434 m
Trvanie: 5.30 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Bacúch

navigovať
Koniec trasy:

Vyšná Boca

navigovať

Bacúch – Bacúšske sedlo (1315 m n.m.) – Vyšná Boca

Podrobný popis trasy

Dedinka Bacúch je ideálnym východiskom na turistiku, napríklad na hrebeň Nízkych Tatier. Pri túre môžete spoznávať aj okolie, keďže je tu vybudovaný Náučný chodník Bacúch – Vyšná Boca. Vždy sa tradovalo – Bacúch, Boca od jedného otca. Obe tieto obce spája historicky baníctvo a horský prechod Čertovica, Bacúšske sedlo a sedlo Ramža. Je to akési symbolické prepojenie Liptova s Horehroním.

Túto stredne náročnú trasu prejdete po modrej značke za približne 5 a pol hodiny. Je dlhá 14 km s prevýšením 690 m a vedie prevažne cez les. Na vrchu v sedle je lúka Ramža, kde sa nachádza i turistická útulňa (1260 m n. m.). Tá je miestom nocľahu pre väčšinu turistov, ktorí prechádzajú cez hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Približne 300 m na západ od útulne nájdete i prameň pitnej vody.

Náučný chodník je samoobslužný, na požiadanie aj sprievodcovský, líniový, obojsmerný, peší a letný. Je stredne náročný. Na trase sa nachádza 5 infopanelov, ktoré informujú o obci Bacúch, prameni Boženy Němcovej, o lokalite Podvrch, o Bacúšskom sedle a o obci Vyšná Boca. Jednotlivé infopanely náučného chodníka sú zamerané na prírodu a jej ochranu, históriu či baníctvo. Súčasťou chodníka je aj vstup do bane, kde sa ťažila meď.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je dostupné v obci Bacúch. Do obce je veľmi dobré dopravné spojenie z Brezna. Môžete využiť autobus a vlak. Z Vyšnej Boce sa vieme dostať autom, ale aj pravidelnou autobusovou dopravou do Liptovského Mikuláša či Liptovského Hrádku.

Možnosti ubytovania a stravovania

Stravovanie a ubytovanie je dostupné v oboch obciach. Na samotnej trase sa nachádza iba útulňa Ramža, ktorá poskytuje núdzové útočisko pri nepriazni počasia.

Plánovač Liptov