Skialpinizmus

#TrebaZazit

Liptov je ako stvorený pre skialpinizmus.

Región tvorí niekoľko pohorí, ktoré majú výborné podmienky práve pre tento šport. Môžete si vybrať medzi hladkými pláňami Veľkej Fatry, skalnatými severnými žľabmi Nízkych Tatier alebo si užiť slnečné, jarné, firnové svahy na juhu Západných Tatier. A nie sú to len prírodné podmienky, ktoré robia z Liptova TOP región pre skialpinizmus, je to aj výborná dostupnosť napríklad z Jasnej, Čertovice, Magurky alebo Žiarskej doliny. Veľkou výhodou sú aj horské chaty, ktoré vedia poslúžiť ako základňa pre túry do vzdialenejších končín. Ak sa vyberiete iba na jednodňovú túru, tak sú ideálnym miestom pre doplnenie energie. V Západných Tatrách sa nachádza napríklad Chata pod Náružím, na ktorú sa dá dostať z obce Bobrovec a musíte prekonať prevýšenie viac ako 600 m.

Jednoduchším cieľom pre menej zdatných skialpinistov v tejto oblasti môže byť napríklad Žiarska chata v Žiarskej doline. Túto trasu si však môžete predĺžiť a vyjsť až na jeden z najvyšších vrcholov Západných tatier – Baranec. Trasa je náročnejšia, ale po jeho zdolaní budete mať nádherný výhľad na celý Liptov. Vo Veľkej Fatre je to Chata Pod Borišovom a Chata Magurka sú tiež výborným  východiskom do západnej časti Nízkych Tatier. Ak sa dostanete až na Chopok, určite oceníte Kamennú chatu najvyššie položenú chatu Nízkych Tatier. Počas pobytu v prírode v zimnom období však netreba zabúdať na bezpečnosť a mať lavínovú výbavu, mačky, čakan a prilbu. viac o bezpečnosti tu.

Tešíme sa na vašu návštevu

Odporúčame sledovať vývoj počasia a hlavne lavínovú situáciu. V  prípade zvýšeného lavínového nebezpečenstva zvoľte radšej miernejšie svahy a počkajte, kým sa situácia nezlepší.

TOP 10 najzaujímavejších skialpinistických trás na Liptove


Sprievodcovia a inštruktori na Liptove:


Lavínové kurzy na Liptove:


POKYNY PRE BEZPEČNÝ SKIALPINIZMUS

  • Výstupy a schádzanie je na vlastnú zodpovednosť
  • Výstupy je nutné uskutočňovať po vytýčených skialp.koridoroch
  • Dávajte si pozor pred vrcholmi, zúženými miestami, na strmých miestach, pri zľadovatenom teréne, pri prechádzaní krížom cez zjazdovku a neprechádzať krížom na neprehľadných miestach
  • Prispôsobte rýchlosť výstupu a zostupu
  • Zakázaný vstup na lyžiarske trate a trasy po skončení prevádzky dopravných zariadení
  • Nebezpečenstvo lavín!
  • Berte ohľad na voľne žijúce živočíchy
  • Riaďte sa návštevným poriadkom NAPANTu
  • Dodržiavajte Biely Kódex horského strediska

Požičovne a servisy pre skialp na Liptove

Plánovač Liptov