Domov Známa – neznáma Čutkovská dolina Známa – neznáma Čutkovská dolina

Známa – neznáma Čutkovská dolina

Čutkovská dolina (Koliba u Dobrého pastiera) – Červená skala - Rázcestie k Jeleniemu vodopádu – Jelení vodopád - Rázcestie k Jamišnému vodopádu – Jamišné vodopády – Tiesňava za dierou (850 m n.m.)
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road, MTB, TREK
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 6.6 km
Stúpanie: 698 m
Klesanie: 338 m
Trvanie: 2.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Čutkovská dolina

navigovať
Koniec trasy:

Chata pod Kozím

navigovať
Podrobný popis trasy

Čutkovská dolina patrí medzi najobľúbenejšie výletné miesta v celom regióne, a to nielen medzi obyvateľmi Liptova, ale aj zahraničnými turistami. Je to skvelé miesto na oddych a relax v prírode, ktoré vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi aj kvôli detskému zábavnému parku Obrovo. Dolina je malebná pozdĺž celej svojej dĺžky, čo ešte zvýraznil v nedávnej dobe vybudovaný Náučný chodník Známa i neznáma Čutkovská dolina, no najkrajšia jednoznačne na jej konci, pri vodnej nádrži a Kolibe u dobrého pastiera.

V Čutkovskej doline vytvorili nadšenci a turisti z Černovej náučný chodník pod názvom ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina. Kompletný chodník aj s odbočeniami je dlhý 6,6 kilometra a má 10 tabúľ, 6 mostíkov a 3 lavičky na sedenie. Najväčšími lákadlami sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava.

Desať náučných tabúľ po celej dĺžke doliny odhaľuje tajomstvá tunajšej fauny a flóry. Tri tabule sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takpovediac v divočine. Ukazujú turistom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy. Najvyšším bodom chodníka je tiesňava v nadmorskej výške 850 metrov. Samotný kaňon tiesňavy meria úctyhodných 64 metov a vytvoril ho Čutkovský potok.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Najbližšia zastávka MHD umiestnená len 5 minút od začiatku Čutkovskej doliny, hneď pri hlavnej ceste. Dostupnosť spojov MHD na autobusovú/vlakovú stanicu v Ružomberku je dostatočná.

Možnosti parkovania sú taktiež veľmi dobré, zaparkovať sa dá bezplatne na parkovisku pri Kolibe u Dobrého pastiera.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Čutkovskej doline sa nachádza viacero chát a kolíb ponúkajúcich okrem ubytovania aj tradičnú slovenskú kuchyňu.

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Plánovač Liptov