Domov Náučný chodník k prameňu Medokýš Náučný chodník k prameňu Medokýš

Náučný chodník k prameňu Medokýš

Liptovský Ján (min. prameň Teplica) – Penzión Sankt Johann – Minerálny prameň Medokýš – Lávka Borová Sihoť – Liptovská Porúbka
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, MTB
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 5.5 km
Stúpanie: 292 m
Klesanie: 278 m
Trvanie: 1.3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Termálny prameň - Kaďa

navigovať
Koniec trasy:

Obecný úrad Liptovská Porúbka

navigovať
Podrobný popis trasy

Chodník bol vybudovaný ešte v minulom storočí, no po povodniach a vplyvom času si vyžadoval rekonštrukciu. Začína v obci Liptovský Ján pri prameni Teplica, pokračuje obcou ku prameňu Medokýš, respektíve ku lávke ponad Váh na Borovej Sihoti a ďalej až do Liptovskej Porúbky. Samotný chodník je líniový a obojsmerný, má dĺžku viac ako 5,5 km a tvorí ho 6 zastávok s informačnými tabuľami o lokálnej histórii, faune či flóre a altánky s lavičkami. Dá sa prejsť za 1,5 – 2 hodiny. Chodník je vhodný ako pre peších, tak pre cyklistov, a to vďaka svojej členitosti a spevneným komunikáciám.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie pri začiatku trasy je bezplatné ale v obmedzenej kapacite. Ďalšie platené aj neplatené parkovacie plochy sú dostupné v celej obci Liptovský Ján. Tá ako jedna z centier cestovného ruchu na Liptove poskytuje dostatočnú kapacitu parkovania.

Autobusom sa do Liptovského Jána dá dostať spojom z Liptovského Mikuláša, začiatok trasy je vzdialený len pár minút chôdze od autobusovej zastávky v centre obce. Z Liptovskej Porúbky vás taktiež odvezie autobus, prídadne sa dá z koncového boda trasy pešo prejsť na vlakovú/autobudovú stanicu do Liptovského Hrádku.

Možnosti ubytovania a stravovania

Vynikajúce možnosti stravovania aj ubytovania ponúka hlavne obec Liptovský Ján, no občerstviť sa je možné aj približne v polovici trasy v hoteli Borová sihoť.

Plánovač Liptov