Domov Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina

Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina

Kvačany – Prosiek – Prosiecka dolina – planina Svorad – Veľké Borové – Borovianka – Oblazy – Kvačianska dolina – Kvačany
Typ: Cesta/road
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 17.6 km
Stúpanie: 695 m
Klesanie: 695 m
Trvanie: 6.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Chočské vrchy

Východisko:

Prosiecka dolina

navigovať
Koniec trasy:

Prosiecka dolina

navigovať
Podrobný popis trasy

Prosiecka a Kvačianska dolina patria medzi najnavštevovanejšie lokality letnej turistiky v Liptove. Pre svoju nenáročnosť sú obľúbené hlavne u rodín s deťmi. Turistická trasa v tejto lokalite je, okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie, týkajúcich sa tejto nádhernej lokality.

Nenáročná poldenná túra dvoma zaujímavými dolinami v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara.

Okruh začína na platenom parkovisku na konci obce Prosiek a pokračuje cez Prosiecku dolinu, ktorej bralnatý charakter treba miestami prekonávať pomocou pomôcok. Dolina je dotváraná skalnými útvarmi prepájanými oceľovými rebríkmi. Počas stúpania narazíte na vodopád Červené piesky. Trasa pokračuje ku krasovej planine Svorad,  kde dosiahnete najvyšší bod celej trasy. Následne smerujete nenáročným terénom do obce Veľké Borové, v ktorej sa môžete občerstviť v hostinci pri cintoríne. Ďalej klesáte tiesňavou Borovianka a po modrej značke až k unikátnym vodným mlynom Oblazy. Ide o technickú pamiatku z 19. storočia, o ktorú sa starajú dobrovoľníci. Oblazy patria k najkrajším a právom najnavštevovanejším pamiatkam v celom Liptove. Cieľ je zaujímavý aj pre rodiny s deťmi, kvôli možnostiam, ktoré ponúka široká lúka, potok s hrádzou, no tiež tunajšie domáce zvieratá.

Kvačianska dolina, ktorou sa vraciate je pomerne nenáročná. Značka vedie širokou cestou ponad tiesňavu. Túra vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Do obce Kvačany je to odtiaľ už len kúsok. Ak využijete autobusovú dopravu, túra sa pre vás môže skončiť po menej ako piatich hodinách už na miestnej autobusovej zastávke. V prípade, že máte auto zaparkované v Prosieku, je nutné asi hodinu a pol pokračovať chodníkom popod horu ku parkovisku v Prosieku.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Na začiatku Prosieckej ako aj Kvačianskej doliny sa nachádzajú platené parkoviská. Veľkosť parkovísk je v oboch prípadoch dostatočná, v Kvačanoch je parkovisko vyasfaltované.

Autobusové spojenie je dostupné z Liptovského Mikuláša do obce Prosiek aj do Kvačian. Cestovný poriadok je dostupný www.cp.sk

Možnosti ubytovania a stravovania

Základné služby (potraviny, pohostinstvo) poskytne zázemie v oboch obciach, doplnené o bufet na parkovisku vo východiskovom/koncovom bode trasy na konci obce Prosiek. Približne v polovici trasy sa nachádza obec Veľké Borové, kde nájdeme lokálny hostinec s ponukou občerstvenia.

Ubytovať sa dá na súkromí, v chatách, chalupách alebo niekoľkých menších penziónoch v Prosieku, Kvačanoch alebo na trase vo Veľkom Borovom.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Plánovač Liptov