Domov Náučný chodník Príbeh vody Demänovská dolina

Náučný chodník Príbeh vody Demänovská dolina

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko platené Parkovisko platené
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Možnosť stanovania na trase Možnosť stanovania na trase
ATC - kemping na trase ATC - kemping na trase
Pamiatka na trase Pamiatka na trase

Hotel Bystrina – Stará Horáreň – Hotel Chopok – Demänovská ľadová jaskyňa – Riverside – Prameň pod studenou dierou – Demänovská jaskyňa slobody

Podrobný popis trasy

Inšpiráciou pre vznik náučného chodníka aj jeho hlavným prvkom je tunajšia riečka Demänovka. Chodník s názvom Príbeh vody, v dĺžke zhruba 4 kilometre, začína na vstupe do Demänovskej doliny a prechádzka pozdĺž riečky Demänovka, jeho nosná časť prechádzka popri Demänovskej ľadovej a Demänovskej jaskyni slobody.

Názov ,,Dračí potok“ je inšpirovaný pôvodnou legendou o drakovi a vzniku doliny. Cieľom náučného chodníka je upútať pozornosť návštevníka na vodu, upozorniť na jej dôležitosť a silu, ktorá za dlhé veky vytvorila celú dolinu nad, aj pod zemou a utvára jej tvár dodnes. Chodník využíva trasu existujúceho turistického chodníka (zelená).

Príbeh vody je moderný zážitkový chodník určený hlavne pre rodiny s deťmi. Nachádza sa v spodnej časti Demänovskej doliny, pričom v celej svojej dĺžke prechádza korytom riečky Demänovka. Návštevníci sa prostredníctvom náučných tabúľ a zastavení dozvedia zaujímavosti o vodnom živle a jeho prírodnom význame. Okrem toho môžu načerpať nové sily na oddychových miestach.

 

Chodník je dlhý 4 kilometre a nepatrí medzi náročné. Celá trasa chodníka je rozdelená na dve pomyselné časti s ohľadom na možnosti prístupu a atraktívnosť. Prvá časť vedie od hotela Bystrina (autobusová zastávka) po hotel Chopok, kde trasa plynulo prechádza na druhú stranu toku dreveným mostom. Táto časť trasy je atraktívnejšia a vedie od hotela Chopok okolo Demänovskej ľadovej jaskyne ku najnavštevovanejšej slovenskej jaskyni, Demänovskej jaskyni slobody.

 

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Demänovská dolina je s Liptovským Mikulášom prepojená pravidelným autobusovým spojením, ktoré je pomerne dobre načasované pre potreby turistov. Východiskový bod túry sa nachádza priamo na zastávke autobusu, rovnako cieľ trasy. Taktiež sa pri východiskovom bode nachádza oficiálne parkovisko, parkovanie je zdarma a v dostatočnej kapacite.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa dá občerstviť hneď na začiatku náučného chodníka v hoteloch Bystrina, Tri studničky či Chopok, alebo počas stúpania náučným chodníkom v reštaurácii Riverside.

V celej Demänovskej doline sa nachádza najširšia ponuka ubytovania ako aj gastro zázemia v regióne Liptov.

Popis trasy – Náučný chodník Príbeh vody Demänovská dolina

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov