Domov Náučný chodník Žiarska dolina Náučný chodník Žiarska dolina

Náučný chodník Žiarska dolina

Žiarska dolina (ústie) – Žiarska chata (1325 m n.m.)
Typ: Pre rodiny s deťmi, Náučný chodník, MTB
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 5 km
Stúpanie: 420 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 1.45 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Parkovisko Žiarska dolina

navigovať
Koniec trasy:

Žiarska chata

navigovať
Podrobný popis trasy

Náučný chodník dotvára veľmi obľúbenú trasu na chatu v Žiarskej doline. Tvorí ho 15 tabúľ, ktoré návštevníkovi poskytnú informácie o miestnej histórii, faune a flóre či o miestnom športe. Súčasťou chodníka sú aj odpočívadlá s lavičkami a prístreškami pre prípad nepriaznivého počasia.

Prvé zastavenie je v ústí Žiarskej doliny pri Bani a na jednotlivých paneloch sú uvedené tri tematické okruhy (Žiarska dolina, obec Žiar – krátka história, obyvatelia Žiaru vo vojnách). Druhé zastavenie je pri treťom moste, a ďalšie dva pod Hladkým a na Mlákach, kde chodník prechádza po pôvodnej starej ceste na Žiarsku chatu. Tematické okruhy fauna, flóra, potok Smrečianka, horstvá, lavíny, chov oviec – salašníctvo. Posledné zastavenie je pri Žiarskej chate a obsahuje tematické okruhy – stará Žiarska chata a história zjazdového lyžovania. Pri sprievodných textoch, ktoré sú v slovenskom a anglickom jazyku, sú umiestnené aj fotografie.

Žiarska dolina patrí medzi najnavštevovanejšie doliny Západných Tatier. Predurčujú ju na to prírodné krásy a ľahká dostupnosť, je vzdialená len 12 km od centra Liptova – mesta Liptovský Mikuláš. Záver doliny tvoria mohutné štíty a hrebene. Návštevníci doliny, turisti, účastníci rodinných a školských výletov ocenia informácie, ktoré im fotografie a texty na paneloch náučného chodníka poskytnú v lone tatranskej prírody.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je platené, a to hneď pri začiatku trasy v ústí Žiarskej doliny. Neďaleko tohto miesta je aj zastávka autobusovej hromadnej dopravy, ktorá premáva na trase z Liptovského Mikuláša.

Možnosti ubytovania a stravovania

Stravovanie a ubytovanie je k dispozícii na začiatku trasy v rámci miestnej infraštruktúry a aj na konci trasy v samotnej Žiarskej chate.

Plánovač Liptov