Domov Náučný chodník Žiarska dolina

Náučný chodník Žiarska dolina

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko platené Parkovisko platené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

Žiarska dolina (ústie) – Žiarska chata (1325 m n.m.)

Podrobný popis trasy

Náučný chodník dotvára veľmi obľúbenú trasu na chatu v Žiarskej doline. Tvorí ho 15 tabúľ, ktoré návštevníkovi poskytnú informácie o miestnej histórii, faune a flóre či o miestnom športe. Súčasťou chodníka sú aj odpočívadlá s lavičkami a prístreškami pre prípad nepriaznivého počasia.

Prvé zastavenie je v ústí Žiarskej doliny pri Bani a na jednotlivých paneloch sú uvedené tri tematické okruhy (Žiarska dolina, obec Žiar – krátka história, obyvatelia Žiaru vo vojnách). Druhé zastavenie je pri treťom moste, a ďalšie dva pod Hladkým a na Mlákach, kde chodník prechádza po pôvodnej starej ceste na Žiarsku chatu. Tematické okruhy fauna, flóra, potok Smrečianka, horstvá, lavíny, chov oviec – salašníctvo. Posledné zastavenie je pri Žiarskej chate a obsahuje tematické okruhy – stará Žiarska chata a história zjazdového lyžovania. Pri sprievodných textoch, ktoré sú v slovenskom a anglickom jazyku, sú umiestnené aj fotografie.

Žiarska dolina patrí medzi najnavštevovanejšie doliny Západných Tatier. Predurčujú ju na to prírodné krásy a ľahká dostupnosť, je vzdialená len 12 km od centra Liptova – mesta Liptovský Mikuláš. Záver doliny tvoria mohutné štíty a hrebene. Návštevníci doliny, turisti, účastníci rodinných a školských výletov ocenia informácie, ktoré im fotografie a texty na paneloch náučného chodníka poskytnú v lone tatranskej prírody.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je platené, a to hneď pri začiatku trasy v ústí Žiarskej doliny. Neďaleko tohto miesta je aj zastávka autobusovej hromadnej dopravy, ktorá premáva na trase z Liptovského Mikuláša.

Možnosti ubytovania a stravovania

Stravovanie a ubytovanie je k dispozícii na začiatku trasy v rámci miestnej infraštruktúry a aj na konci trasy v samotnej Žiarskej chate.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov