Domov Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline

Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline

Račková dolina ATC - Úzka dolina - Nižná Lúka - Sigoť - Prostredne - Koliba pod Klinom
Typ: Vysokohorská túra, Náučný chodník
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 7 km
Stúpanie: 557 m
Klesanie: 16 m
Trvanie: 2.3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Parkovisko Račkova dolina

navigovať
Koniec trasy:

Koliba pod Klinom

navigovať
Podrobný popis trasy

Začiatok náučného chodníka dlhého 7 km je umiestnený v ústi Úzkej doliny, prechádza starou ovčiarskou cestou cez Nižnú lúku, Sigoť, Prostredné a končí v závere Račkovej doliny pri kolibe pod Klinom. Ľudia sa napríklad dozvedia, ako fungovalo premiestňovanie kolíb medzi jednotlivými pasienkami.
Príjemným spestrením turistickej trasy smerujúcej z Račkovej doliny na vrchol Západných Tatier – Klin je náučný chodník zameraný na Ovčiarsku oblasť. Na chodníku nájdeme 5 informačných tabúľ s informáciami a fotografiami o ovčiarskej kultúre a histórii, ktoré nás nasmerujú až ku najvyššie položenej kolibe na Slovensku. Znovuvybudovanie komárnika pred kolibou a zriadenie expozície fotografií umiestnených v interiéry koliby približuje verejnosti život bačov a pastierov oviec, ich prejavy v oblasti duchovnej kultúry a folklóru.

Trasa sa začína v ústi Úzkej doliny, pokračuje popri historickom tajchu, prechádza starou ovčiarskou cestou cez Nižnú lúku, Sigoť, Prostredné a končí v závere Račkovej doliny pri kolibe pod Klinom Chodník nepatrí medzi jednoduché, no výhľady naskytujúce sa na úpätí Západných Tatier rozhodne stoja za námahu.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Možnosti parkovania sú ale obmedzené. Lokalita pred ústím Úzkej doliny nie je vybavená oficiálnymi parkovacími plochami. Státie vozidiel je neorganizované najmä pozdĺž cesty v okolí východiskového bodu. Oficiálne platené parkovisko je niekoľko km nižšie pri Múzeu liptovskej dediny.

Autobusové spojenie je z Liptovského Mikuláša k Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline prípadne do obce Pribylina. Pre návštevníkov, ktorí sa vyberú na predmetnú túru autobusom je trasa dlhšia o 7 km po zelenej značke Skanzen Pribylina – ústie Úzkej doliny.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na trase sa nenachádza žiadna horská chata. Núdzové ubytovanie je možné v Kolibe pod Klinom. Na začiatku trasy a v jej blízkom okolí je niekoľko horských hotelov a penziónov (Horský hotel Akedemik, Chata Orešnica, …), kde je možné aj stravovanie reštauračného typu ako aj autokemping. Zázemie poskytne aj infraštruktúra obce Pribylina.

Plánovač Liptov