Domov Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline

Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko platené Parkovisko platené
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy Trasa je dostupná len vo vyhradenom období / možná uzávera trasy
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Na trase je jazero/nádrž/rybník Na trase je jazero/nádrž/rybník
ATC - kemping na trase ATC - kemping na trase
Pamiatka na trase Pamiatka na trase

Račková dolina ATC – Úzka dolina – Nižná Lúka – Sigoť – Prostredne – Koliba pod Klinom

Podrobný popis trasy

Začiatok náučného chodníka dlhého 7 km je umiestnený v ústi Úzkej doliny, prechádza starou ovčiarskou cestou cez Nižnú lúku, Sigoť, Prostredné a končí v závere Račkovej doliny pri kolibe pod Klinom. Ľudia sa napríklad dozvedia, ako fungovalo premiestňovanie kolíb medzi jednotlivými pasienkami.
Príjemným spestrením turistickej trasy smerujúcej z Račkovej doliny na vrchol Západných Tatier – Klin je náučný chodník zameraný na Ovčiarsku oblasť. Na chodníku nájdeme 5 informačných tabúľ s informáciami a fotografiami o ovčiarskej kultúre a histórii, ktoré nás nasmerujú až ku najvyššie položenej kolibe na Slovensku. Znovuvybudovanie komárnika pred kolibou a zriadenie expozície fotografií umiestnených v interiéry koliby približuje verejnosti život bačov a pastierov oviec, ich prejavy v oblasti duchovnej kultúry a folklóru.

Trasa sa začína v ústi Úzkej doliny, pokračuje popri historickom tajchu, prechádza starou ovčiarskou cestou cez Nižnú lúku, Sigoť, Prostredné a končí v závere Račkovej doliny pri kolibe pod Klinom Chodník nepatrí medzi jednoduché, no výhľady naskytujúce sa na úpätí Západných Tatier rozhodne stoja za námahu.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Možnosti parkovania sú ale obmedzené. Lokalita pred ústím Úzkej doliny nie je vybavená oficiálnymi parkovacími plochami. Státie vozidiel je neorganizované najmä pozdĺž cesty v okolí východiskového bodu. Oficiálne platené parkovisko je niekoľko km nižšie pri Múzeu liptovskej dediny.

Autobusové spojenie je z Liptovského Mikuláša k Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline prípadne do obce Pribylina. Pre návštevníkov, ktorí sa vyberú na predmetnú túru autobusom je trasa dlhšia o 7 km po zelenej značke Skanzen Pribylina – ústie Úzkej doliny.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na trase sa nenachádza žiadna horská chata. Núdzové ubytovanie je možné v Kolibe pod Klinom. Na začiatku trasy a v jej blízkom okolí je niekoľko horských hotelov a penziónov (Horský hotel Akedemik, Chata Orešnica, …), kde je možné aj stravovanie reštauračného typu ako aj autokemping. Zázemie poskytne aj infraštruktúra obce Pribylina.

Mapa trasy – Náučný ovčiarsky chodník

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov