Domov Vyvieranie a Demänovská hora

Vyvieranie a Demänovská hora

Demänovská jaskyňa slobody – dolina Vyvieranie – Iľanovské sedlo – Demänovská hora – ATC Bystrina
Typ: Pre rodiny s deťmi
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 13 km
Stúpanie: 754 m
Klesanie: 874 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: ATC Bystrina m
Najvyšší bod: Demänovská hora m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Demänovská jaskyňa slobody

navigovať
Koniec trasy:

ATC Bystrina

navigovať
Podrobný popis trasy

Demänovská dolina je jednou z najnavštevovanejších horských lokalít na Slovensku, napriek tomu tu sú miesta, kde sa nepohybuje príliš veľa ľudí. Jedným z takých miest je aj tiesňava Vyvieranie. Pokračovať potom môžete na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu.

Túra nie je okruh, preto je potrebné využiť aj verejnú prípadne inú dopravu. Auto zaparkujete pri ATC Bystrina, na začiatku obce Demänovská Dolina, neďaleko odbočky na Pavčinu Lehotu. Hneď na odbočke je autobusová zastávka. K Demänovskej jaskyni slobody sa môžete presunúť autobusom. Odtiaľ pokračujeme po zelenej značke smerom nadol popri riečke Demänovka.

Trasa vedie popri rušnej ceste, ktorá smeruje do Jasnej, ale ruch z cesty len málo zasahuje do trasy. Cestičky vedú cez mostíky, až sa dostanete na sútok Demänovky a potoka, ktorý tečie z doliny Vyvieranie ako aj z masívnej vyvieračky z hlbín krasového podzemia. Ako tak vchádzate do doliny Vyvieranie, často chodník vedie priamo korytom potoka, ktorý nie je hlboký ani široký. Keďže ide o súčasť NPR, kde-tu nájdete popadané stromy, prípadne prerezané, aby sa turista dostal pomedzi ne. V strednej časti za postupne dolina otvára, neskôr sa začína strmšie stúpanie serpentínami do úbočia doliny a vychádzame z lesa. Na jednom mieste chodník križuje potôčik cez skalné kaskády. Z Iľanovského sedla vedie trasa po rovine až pod Demänovskú horu.

Z Iľanovského sedla vedie trasa kľudným traverzujúcim chodníkom tesne pod hrebienkom. Pracovníci NAPANT-u trasu čistia a prerezávajú, preto je chodník veľmi pohodlný. Postupne sa les opäť mení, cestou cítiť vôňu borovíc. Na západnej strane Demänovskej hory, ktorá je posledným vrcholom hrebienka, je skalná trávnatá terasa. Odtiaľto môžete vidieť pekný výhľad do Demänovskej doliny, na opačnej strane vidno Liptovskú Maru, Liptovský Mikuláš a okolie.

Pokračujete po žltej značke až k rázcestiu, z ktorého sa tiež dá dostať na Demänovskú horu, vy pokračujte do ATC Bystrina. Výstup je krátky, strmý, ale bezproblémový. Hore uvidíte kruhové výhľady, oplatí sa vidieť ? Značka končí pri malom drevenom kríži a vrcholovej knihe.

Zostup dolu je najskôr strmší, no zmierňuje ho množstvo serpentín. Celkovo je chodník veľmi príjemný a nie je únavný. Trasu končíte v ATC Bystrina.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je možné v ATC Bystrina s dostatočnou kapacitou.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Cestovný poriadok >>>

Možnosti ubytovania a stravovania

V obciach Pavčina Lehota a Demänovská dolina sa nachádza množstvo ubytovacích aj stravovacích zariadení.

Nájdi a rezervuj ubytovanie tu.

Plánovač Liptov