Domov Žiarska chata

Žiarska chata

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre rodiny s deťmi Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Trasa vhodná pre bicykel s prívesným vozíkom Trasa vhodná pre bicykel s prívesným vozíkom
Parkovisko platené Parkovisko platené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Horská chata na trase Horská chata na trase
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Možnosť prespania na trase Možnosť prespania na trase
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata

Podrobný popis trasy

Žiarska chata – 1.325 m n. m. je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách – v strednej časti Žiarskej doliny. Je veľmi často navštevovaná turistami, nakoľko je vynikajúcim východiskom na rôzne túry do oblasti Baníkova a Baranca. Je veľmi atraktívna aj pre rodiny s deťmi, seniorov či menej zdatných turistov, no aj cyklistov.

Trasa na Žiarsku dolinu začína v Ústí doliny, kde je možnosť parkovania za poplatok. Celá trasa je vedená po asfaltovej ceste, no je tu možnosť odbočiť na starú turistickú trasu cez les. Príjemné, plynulé stúpanie dopĺňa po pravej strane jaskyňa Medvedia štôlňa, ktorá je atraktívna hlavne pre detských návštevníkov.

Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná a v súčasnosti poskytuje svojím návštevníkom ubytovanie v 2 – 4 lôžkových izbách ako aj kompletné stravovacie služby. Sociálne zariadenia sú spoločné.

Blízko chaty je detské ihrisko, zimný sklad, pietne miesto obetiam Západných Tatier a stanovisko Horskej služby. 15 minút cesty od chaty po zelenej turistickej značke je vidieť Šarafiov vodopád. Od chaty sa dá pokračovať ďalej na túru do Smutného sedla (1:50 hod.), Žiarskeho sedla (1:45 hod.) na Baranec (3:30 hod.), Plačlivé (2:20 hod.), Ostrý Roháč (3:25 hod.), Baníkov (2:45 hod.) a Volovec (4:20 hod.).

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Parkovanie je možné priamo v Ústí Žiarskej doliny na platenom parkovisku. Pre ubytovaných hostí je povolený aj prístup vlastným motorovým vozidlom až ku chate, kde môžu odstaviť vozidlo na parkovisku.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Konečná zastávka autobusu sa nachádza približne 400m od východzieho bodu trasy.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na začiatku trasy sa nachádza Chata Kožiar s ponukou ubytovania aj stravovania a rovnaké služby celoročne poskytuje aj samotná Žiarska chata.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia