Domov Turistika Cesta na Žiarsku chatu

Cesta na Žiarsku chatu

Ústie Žiarskej doliny – Žiarska chata (1 325 m n. m.)
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road, MTB, TREK
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 5.2 km
Stúpanie: 420 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 1.75 h
Najnižší bod: 905 m
Najvyšší bod: 1298 m
Zobraziť výškový profil
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Ústie Žiarskej doliny

navigovať
Koniec trasy:

Žiarska chata

navigovať
Podrobný popis trasy

Žiarska chata je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách – v strednej časti Žiarskej doliny. Je veľmi často navštevovaná turistami, nakoľko je vynikajúcim východiskom na rôzne túry do oblasti Baníkova a Baranca. Je veľmi atraktívna aj pre rodiny s deťmi, seniorov či menej zdatných turistov, no aj cyklistov. Trasa na Žiarsku dolinu začína v Ústí doliny, kde je možnosť parkovania za poplatok. Celá trasa je vedená po asfaltovej ceste, no je tu možnosť odbočiť na starú turistickú trasu cez les. Príjemné, plynulé stúpanie dopĺňa jaskyňa Medvedia štôlňa, ktorá je atraktívna hlavne pre detských návštevníkov.

Dostupnosť a parkovacie možnosti:

Parkovanie je možné priamo v Ústí Žiarskej doliny na platenom parkovisku. Pre ubytovaných hostí je povolený aj prístup vlastným motorovým vozidlom až ku chate, kde môžu odstaviť vozidlo na parkovisku.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Konečná zastávka autobusu sa nachádza približne 400m od východzieho bodu trasy.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na začiatku trasy sa nachádza chata Kožiar s ponukou občerstvenia a stravovania. Zázemie poskytne aj samotná Žiarska chata.


Plánovač Liptov