Domov Šarafiový vodopád cez Žiarsku chatu Šarafiový vodopád cez Žiarsku chatu

Šarafiový vodopád cez Žiarsku chatu

Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata – Cintorín – Šarafiový vodopád a späť
Typ: Vysokohorská túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road, TREK
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 5.6 km
Stúpanie: 486 m
Klesanie: 486 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Smrečany

navigovať
Koniec trasy:

Šarafiový vodopád

navigovať
Podrobný popis trasy

Ďalšiu veľmi peknú trasu môžeme začať už v Smrečanoch. Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je už spomenutý gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349. Neprehliadnite ani Múzeum, stála expozícia „História a významné osobnosti obce“. Expozícia predstavuje návštevníkom celkový prierez históriou obce Smrečany spojený s ukážkou starých ľudových remesiel, hospodárskych nástrojov, krojov, starých dokumentov, fotografií a pod. Smrečany plynule prechádzajú do obce Žiar, na konci ktorej sa nachádza Chata Kožiar s bufetom a informačnými tabuľami. Cez parkovicko sa dostanete na asfaltovú cestu na Žiarsku chatu, ktorú využívajú turisti na pešiu turistiku ale aj na cykloturistiku, či zjazd na kolobežkách. Kolobežkári majú vyhradení osobitný pruh. Z času na čas prejde cestou aj nejaké to auto. Alternatívou môže byť stará cesta dolinou skalnato-lesnýcm terénom. Vedie súbežne s frekventovanou zásobovacou cestou, avšak v tôni smrekovej hory. Stará zvážnica je nanovo vyznačená modrou značkou. Zrekonštruovaná Žiarska chata ponúka ubytovacie aj stravovacie možnosti vo vnútornej reštaurácii alebo vonkajšej terase „Tri kopy“. Z prírodných krás, ktoré sú čoby kameňom dohodil od Žiarskej chaty, stoja za návštevu vodné stupne Šarafiového vodopádu v skalnatom žľabe Krásno. Dostanete sa ku nim po zelenej značke okolo Symbolického cintorína. Po stúpajúcom chodníku smerom na Jalovecké sedlo pri potoku sa belie sústava vodných skokov Šarafiového vodopádu.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.120129; 19.650750

Na začiatku Žiarskej dolina sa nachádzajú platené parkovisko.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša a potom autobusom z Liptovského Mikuláša obce Smrečany alebo priamo na otočku autobusu ku salašu Kožiar.

Možnosti ubytovania a stravovania

V obciach Smrečany aj Žiar sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v reštauráciach, salašoch alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov