Domov Skialp na Liptove Ploská (1537 m n.m.) z Liptovských Revúc

Ploská (1537 m n.m.) z Liptovských Revúc

Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 11 km
Stúpanie: 830 m
Klesanie: 830 m
Trvanie: 3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Liptovské Revúce (Vyšná Revúca)

navigovať
Koniec trasy:

Ploská

navigovať

Liptovské Revúce 705 m n.m. – sedlo Ploskej – Ploská (a späť) 1532 m n.m.

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 – 30.4.

Najlepšie obdobie: január, február, marec

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Veľká Fatra síce nepatrí medzi naše najvyššie pohoria a nepýši sa ani takým bralnatým reliéfom ako Tatry, no má pre skialpinistov svoje čaro. Hrebeň Veľkej Fatry ponúka výhľady na Tatry, Fatry,  a aj na nižšie kopce v južnej polovici Slovenska.

Samotná Ploská je typickým veľkofatranským vrchom. Jej svahy sú trávnaté, bez kosodreviny. Sú mierne, no ponúkajú zaujímavé lyžovanie v riedkych lesíkoch, alebo na širokých pláňach. Ploská patrí medzi najvyššie vrcholy vo Veľkej Fatre. Tejto túre postačujú skialpinistické pásy.

 Hrebeň zvykne byť niekedy vyfúkaný. Na turčianskej strane pozor na nebezpečné lavínové svahy. Keďže veľmi strmé svahy ani exponované, skalnaté žľaby v tejto oblasti absentujú, túra je vhodná aj pre slabších lyžiarov,

Výstup

Od auta hneď na pásoch. Veľkou nevýhodou môže byť fakt, že výstup začína nízko  – iba 705 m n.m., takže snehu – hlavne pri slabých zimách, alebo na začiatku či konci sezóny- býva pomenej.

Celý výstup má relatívne rovnomerný sklon a slušné prevýšenie 840 metrov. Sklon je, paradoxne, vzhľadom na názov najmenší na samotnom vrchole. Názov Ploská totiž dokonale opisuje jej tvar.

Vrchol je veľká plošina a disponuje dostatkom miesta na prezutie pásov a prípravu na zjazd.  Túru možno predĺžiť napríklad na turčiansku stranu po červenej značke na Chatu pod Borišovom, prípadne po hrebeni na obe strany – napríklad na Ostredok a Krížnu, alebo Rakytov.

Zjazd

Kopíruje výstupovú trasu. Najprv je charakteristický širokou pláňou s miernym sklonom, postupne sa stáva strmším. Záludné môžu byť miesta kde je les o niečo hustejší.

Zaujímavosti na trase

Ferrata Dve veže  sa nachádza sa v obci Liptovské Revúce-Záhorovo. Pozostáva z dvoch dominantných a jednej vedľajšej, menšej skalnej veže, ktoré sú prepojené lanovými mostíkmi. So začiatkom v nadmorskej výške 800 m n. m. návštevníci zdolávajú časti trasy s  obtiažnosťami úrovní B, C až D, s prevýšením jednotlivých ciest od 20 do 70 metrov.

Tí, ktorí si netrúfajú liezť po adrenalínových trasách sa môžu dostať na výhľad z Dvoch veží tradičným turistickým náučným chodníkom.

Náučný chodník Čierny Kameň sa nachádza v strednej časti Liptovských Revúc.  9,5 km dlhý chodník (priemerne zdatný turista by ho mal zvládnuť za cca 5 hodín) s ôsmimi zastávkami návštevníka informuje o faune a flóre v národnom parku Veľká Fatra, NPR Čierny Kameň, ale aj o miestnej histórii počas Slovenského národného povstania, či  salašníctve v tejto lokalite. Je obojsmerný, okružný, letný aj zimný a vinie sa  po trase červenej, zelenej a žltej turistickej značky.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: zastávka linkového autobusu z Ružomberka

Autom: Priamo z obce Liptovské Revúce, časť Vyšná Revúca.

Možnosti občerstvenia a ubytovania

Chata pod Borišovom, ubytovanie v súkromí v obci Liptovské Revúce.

Poznámky a tipy autorov

+

príjemná bezpečná túra

vhodná aj pre začiatočníkov

nižšia návštevnosť v porovnaní s inými túrami

nízka nadmorská výška

potreba vhodných snehových podmienok

Plánovač Liptov