Domov Skialp na Liptove Z Jasnej na Dereše

Z Jasnej na Dereše

Jasná ( 1110 m n.m.) - Brhliská (1420 m n.m.) - Dereše (2004 m n.m.)
Typ: Vysokohorská túra, Skialpinistická trasa
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 7.9 km
Stúpanie: 848 m
Klesanie: 848 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: 1110 m
Najvyšší bod: 2004 m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Jasná

navigovať
Koniec trasy:

Dereše

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.

Najlepšie obdobie: február až apríl

Potrebné vybavenie: lavínová výbava, mačky a cepín

Popis trasy

Dereše sa nachádzajú v najvyššie položenej časti hrebeňa Nízkych Tatier. Ako jeden z mála nízkotatranských vrcholov dosahujú výšku 2000 m. Samotná trasa je smerom nahor spočiatku mierna, no jej záverečná pasáž prechádza strmým a uzkym žľabom, preto je potrebné ovládať pohyb na mačkách a používanie cepínu. Väčšina trasy je orientovaná severne, takže v tejto oblasti v zimných mesiacoch takmer vôbec nesvieti slnko. Často je tu preto možné naďabiť na prachový sneh, aj keď v iných častiach doliny je už premenený slnečnými lúčmi. Takéto tienisté a strmé svahy však môžu byť veľmi nebezpečné, hlavne v období decembra a januára, keď na ne ešte lúče slnka nedosiahnu, a tým pádom nie je možná stabilizácia snehu a práve tu sa môžu tvoriť nestabilné vrstvy snehu. Vzhľadom na sklon svahu nad 35° je potrebné sledovať aktuálne podmienky a vývoj lavínovej situácie. Okrem lavínovej situácie je potrebné brať do úvahy aj na ďalších ľudí pohybujúcich sa v tejto lokalite, keďže oblasť Derešov je veľmi populárna lokalita pre freeriderov, ktorí sa sem často vyberajú zhora vďaka blízkej lanovke na Chopok.

Výstup

Trasa začína priamo v lyžiarskom stredisku Jasná od hotela Pošta. Mierne stúpanie vedie prvých niekoľko kilometrov lyžiarskou zjazdovkou na Brhliská (1423 mn.m.). Pri pohybe po zjazdovkách odporúčame postupovať zoradení za sebou (nie vedľa seba) a rešpektovať lyžiarov, ktorí sa pohybujú po zjazdovkách. Pri hornej stanici lanovky na Brhliskách sa trasa dostáva do voľného terénu a kopíruje trasu dnes už nefunkčného vleku do Derešského kotla. Tu už stopa naberie na sklone a v tomto úseku sa počas zimnej sezóny často nachádzajú vyjazdené snehové bubny. V týchto miestach je ale ešte stále možné postupovať na pásoch. Po zhruba 800 metroch sa trasa dostane nad pásmo kosodreviny, naskytnú sa výhľady na hlavný Derešský kotol a z tohto miesta je už viditeľný aj najvyšší bod trasy. Po dosiahnutí posledného stožiara vleku trasa odbočí mierne doprava a najvýraznejším žľabom pokračuje priamo nahor až pod vrchol Derešov. V týchto miestach je už nutné pripevniť lyže na batoh a postupovať buď pešo alebo v prípade tvrdého povrchu snehu na mačkách. Pozor na preveje tesne pod hrebeňom! V prípade priaznivého počasia sú z vrcholu  pekné výhľady všade navôkol. Odporúčame tiež sledovať okolitých lyžiarov, pretože žlaby z Derešov sú v prípade dobrých snehových podmienok veľmi navštevované!

Zjazd

Zjazd má niekoľko variant. Zjazd žľabom si vyžaduje pokročilé znalosti jazdy vo voľnom teréne vzhľadom na jeho sklon. Veľmi dôležité je však sledovať podmienky, pretože tu aj na jar môže byť sneh veľmi tvrdý, často treba čakať až do poobedia, aby povrch zmäkol a tak bolo možné si tak lyžovačku. Slabší lyžiari môžu pokračovať až na vrchol Chopku a zlyžovať nadol po upravenej zjazdovke, prípadne si vybrať nejaký kratší a širší žlab.

Zaujímavosti na trase

Vrbické pleso, ktoré je ľadovcového charakteru a zároveň najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka v Demänovskej doline, skibus vás privezie až na zastávku pri hoteli Grand

Autom: Platené parkoviská s obmedzenou kapacitou, priamo na začiatku trasy. V hlavnej sezóne si odporúčame privstať, aby ste vyhli zápcham a našli miesto na parkovanie.

Možnosti občerstvenia po ceste

Bufet Bernardino priamo na zjazdovke (Brhliská)

Možnosti ubytovania v okolí

Sú naozaj rôznorodé a bohaté, najbližšie sú hotel Liptov, Grand, Marmot, Koliba Jasná, Mikulášska chata, ale aj okolie Demänovskej doliny či Liptovského Mikuláša.

Poznámky a tipy

+

exponovaný, ťažký zjazd

vďaka strmému výstupu sa ocitnete na hrebeni pomerne rýchlo

sneh sa tu drží do neskorej jari

výhľady v prípade priaznivého počasia

v zime často lavinózny

často navštevovaný

pri severozápadnom prúdení majú žľaby nedostatok snehu

Plánovač Liptov