Domov Ferrata Dve veže

Ferrata Dve veže

Ferrata Dve veže, je iba 4. ferratou na Slovensku a prvou na Liptove. Vznikla aj vďaka rezortu Gothal, ktorý je partnerom prevádzkovateľa ferraty – O.Z. Dve veže. Via ferrata je tzv. zaistená cesta, popretkávaná náročnými úsekmi, fixnými lanami či železnými stúpačkami. Ak máte chuť na adrenalínovejší výstup a lezenie je vašou vášňou, u nás si prídete na svoje.

Lokalita

Ferrata Dve veže sa nachádza cca 4 km od rezortu Gothalu, v smere na susediacu dedinu Liptovské Revúce. Nájdete ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Záhorovo“. Z najvyššieho bodu ferraty sa Vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.

Stručné informácie o Ferrate Dve veže:

 • Nadmorská výška – cca 800 m.n.m
 • Prevýšenie jednotlivých ciest – od 20 m do 70 m
 • Pôvod – skala je vápencového pôvodu
 • Rozloženie – ferrata pozostáva z 3 skalných veží – jednej menšej a 2 dominantných, ktoré budú prepojené lanovými mostami (lanové kone)
 • Možnosti výstupu – 3 trasy ferratového charakteru s rôznymi stupňami obťažnosti + turistický chodník smerujúci na vrch mimo ferratových trás
 • Obťažnosť ferratových trás – trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C, a D
 • Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate
Doprava k Ferrate Dve veže

Ak máte záujem o návštevu ferraty, radi Vás tam dopravia prostredníctvom shuttle busu, ktorý je k dispozícii všetkým hosťom rezortu Gothal.

Obťažnosť trás podrobne

B – mierne obťažné trasy

Ide o strmší terén s občasnými exponovanými pasážami a zlými stupmi. Umelé istenie v podobe oceľových lán, kramlí, kolíkov a strmších dlhších rebríkov slúži priamo k postupu vpred. Niekoľko pasáží je namáhavých a vysiľujúcich. Mnoho skúsených vysokohorských turistov používa od tohto stupňa ťažkosti set na ferraty s prilbou. Pre začiatočníkov a deti je set na ferraty nutný a pri nebezpečných a dlhých úsekoch je tiež dôležité dodatočné istenie lanom.

Bez umelého zaistenia by sa jednalo o horolezecký terén stupňa obťažnosti II alebo III.

C – ťažké trasy

Trasu tvoria príkre až kolmé steny. Prevažná časť trasy, väčšinou exponovanej cesty, je vybavená umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, možné aj mierne previsnuté rebríky). Kramle a umelé stupy sú od seba viac vzdialené (dôležitá informácia predovšetkým pre nižších a deti). Úseky sú často kolmé, len s jedným oceľovým lanom.

Zaistené úseky si vyžadujú určitú silu v rukách. Dlhé úseky tejto obťažnosti obsahujú veľké zaistené cesty. Set na ferraty s prilbou je nutný aj pre skúsených vysokohorských turistov. Pre začiatočníkov a deti odporúčame absolvovať takúto cestu s dodatočným istením lanom a len so skúseným spoločníkom.

Bez umelého zaistenia by sa jednalo o horolezecký terén stupňa obťažnosti III alebo IV.

D – veľmi ťažké trasy

Trasu tvorí veľmi strmý skalný terén, miestami kolmé až previsnuté partie. Väčšinou veľmi exponované a istenie je často realizované len pomocou oceľového lana. Príležitostne umelé stupy (kramle, kolíky), ležia nie jedenkrát ďaleko od seba.

Ferratu tvoria dlhé, kolmé až previsnuté pasáže, pri čom treba mať veľmi veľkú silu v rukách, dobrú techniku a tiež tréning. Výstup je spojený s lezením ľahších úsekov (stupeň obťažnosti I alebo II) bez zaistenia, preto ho odporúčame realizovať iba s dostatočne skúseným vysokohorským turistom a horolezcom. Aj pre nich je však set na ferraty (horolezecké topánky a prilba) potrebný.

Pre začiatočníkov a menej skúsených túto trasu neodporúčame, treba ju absolvovať jedine s dodatočným istením a so skúseným vodcom alebo cvičiteľom.

Bez umelého zaistenia by sa jednalo o horolezecký terén stupňa obťažnosti IV alebo V.

Každá cesta je urobená zo železných stúpačiek, ktoré sú od seba vzdialené 40 cm. Na každej ceste sa nachádza istiace oceľové lano.

Pred návštevou ferraty si prečítajte stručný prevádzkový poriadok
 • Na trase je zakázané: zakladať ohne alebo udržiavať otvorené ohne, jazdiť na bicykli alebo na koni, vykonávať terénne úpravy, vybočovať z vyznačenej trasy, zbierať lesné plody, táboriť, rušiť ticho a pokoj, znečisťovať okolie odpadkami, poškodzovať lesné porasty a rastliny, ohrozovať živočíchy a biotopy.
 • Zároveň je dôležité rešpektovať a dodržiavať pokyny orgánov vykonávajúcich kontrolnú činnosť.
 • Náučný chodník nie je možné využívať na výcvik, na hromadné súťaže a masové organizovanie športových podujatí.
 • Rešpektujte prípadné uzávery v prípade ťažby, údržby a počas odstraňovania prípadných kalamít.
 • Prechod chodníkom a ferratou je na vlastnú zodpovednosť. Odporúčame poistenie pre prípad zásahu HZS – zavolať ich môžete na čísle 18 300.
 • V prípade nepriaznivého počasia neodporúčame žiadne výstupy na ferratu
Požičanie setu a dôležité info

DÔLEŽITÉ INFO OHĽADOM VÝSTROJA A BEZPEČNOSTI!

Návštevníci Ferraty Dve veže musia mať ferratový set, ktorý pozostáva zo sedáka, 2 karabín, tlmiču pádov, prilby, rukavíc, vhodnej obuvi na lezenie s Vibram podrážkou. Menej skúseným návštevníkom odporúčame pohyb po ferrate len pod odborným dozorom, prípadne vždy v sprievode ďalšej osoby, či so skupinou ľudí.

 

POŽIČIAVANIE VÝSTROJA:

Zapožičanie kompletného výstroja a odborný certifikovaný dohľad Vám radi poskytnú priamo v rezorte Gothal. Stačí zájsť na recepciu do Vodného sveta, ktorá je otvorená denne od 10:00. V prípade, že si chcete rezervovať, alebo vyzdvihnúť ferratový set skôr, kontaktujte sa na telefónom čísle 0948 72 12 12.

 • Zapožičanie ferratového setu  – 10,00 € /deň
 • Za každý ferratový set platí neubytovaný klient vratnú zálohu 50,00 €. Ubytovaným hosťom sa záloha neúčtuje

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Dobrovoľný príspevok na správu Ferraty

Prispejte aj vy Občianskému združeniu Dve veže na opravy a údržbu náučného chodníka, nové ferratové trasy a ochranu okolitej prírody. Aj vďaka vám tak budeme môcť udržať ferratu v dobrom technickom stave a zabezpečiť tak maximálnu bezpečnosť pre návštevníkov.

Prispieť môžete:

 • mobilnou platbou –  poslaním SMS v tvare DVEVEZE na číslo 8866. Výška príspevku je 5 Eur.
 • priamou platbou na: IBAN: SK5281200000008687365060VS: 9999
 • pomocou mobilnej aplikácie vašej banky cez QR kód: 

Ďakujeme

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov