Domov Skialp na Liptove Žiarska chata zo Žiarskej doliny

Žiarska chata zo Žiarskej doliny

Ústie Žiarskej doliny (900 m n.m.) - Žiarska chata (1325 m n.m.) (a späť)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 10.5 km
Stúpanie: 417 m
Klesanie: 417 m
Trvanie: 1.30 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

ústie Žiarskej doliny

navigovať
Koniec trasy:

Žiarska chata

navigovať

Uzávera: bez uzávery

Najlepšie obdobie pri dostatku snehu celú sezónu

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Cieľom je jediná horská chata na južnej strane Západných Tatier, ktorá je otvorená každý deň, celý rok. Táto trasa je s obľubou využívaná úplnými začiatočníkmi, slabšími lyžiarmi, celými rodinami, či ako krátka túra v prostredí hôr. Dá sa absolvovať aj s deťmi, prípadne ako prvá túra pre ľudí, ktorí so skialpinizmom začínajú. V poslednej dobe sa stal obľúbeným aj výstup na chatu večer, pri svetle čelovky. V decembri a januári, keď sú dni krátke, sa takto núka výborná možnosť ako si zašportovať. Čaro má večerný výstup hlavne pri jasnom počasí alebo pri hustom snežení. Chata je otvorená do 22:00. Výhodou polohy chaty je aj fakt, že nie je vystavená lavínam tak, ako iné trasy. Lavínovú situáciu však ani tu netreba podceňovať. V prípade veľkého lavínového nebezpečenstva sú dolina spolu s chatou uzavreté.

Výstup

Celá túra sa dá, počas skoro celej sezóny, absolvovať na skialpinistických pásoch a žiadne iné vybavenie nie je potrebné. Výhodou tejto trasy je aj fakt, že nie je potrebné mať skvelú kondíciu či technické zručnosti.

Trasa začína v ústí Žiarskej doliny, priamo na parkovisku. Celá trasa je sprevádzaná miernym stúpaním. Dolina býva niekedy upravená ratrakom, prejazdená snežným skútrom, alebo má vyšľapanú stopu od iných skialpinistov. Na cca piatich kilometroch má dolina prevýšenie približne 400 metrov. Žiarska chata je ideálnou zastávkou na občerstvenie. V prípade pekného počasia na jar je terasa na južnej strane chaty skvelým miestom na oddych, doplnenie síl a načerpanie energie zo slnka.

Zjazd

Od chaty späť na parkovisko je to príjemný zjazd po ceste s miernym sklonom. V prípade že je sneh mokrý, treba miestami aj korčuľovať na lyžiach.

Zaujimavosti na trase

Symbolický cintorín obetiam Západných Tatier – toto pietne miesto vytvorili pracovníci Horskej služby v Západných Tatrách vzhľadom na rastúci počet obetí horských nešťastí v priebehu posledných dvoch desaťročí a s prihliadnutím na snahy pozostalých a priateľov umiestniť pamätné symboly na miestach nešťastí.

Medvedia štôlňa – je najdlhšia štôlňa v masíve Západných Tatier a zároveň jediným sprístupneným starým banským dielom na Liptove. Podzemné priestory odhalia tajomstvá banskej práce, spôsoby prepravy banského materiálu i prekážky, s ktorými sa baníci počas svojej práce stretávali.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka v doline, autobus však chodí zriedkavo
Autom: Veľkokapacitné, nestrážené, platené parkovisko s WC, priamo na začiatku trasy

Možnosti občerstvenia na trase

Žiarska chata – funguje tu kuchyňa a bufet s bohatou ponukou nápojov i jedál. Pozor, nie je možná platba kartou.

Možnosti ubytovania na trase

Žiarska chata – odporúčame rezervovať si ubytovanie s predstihom vzhľadom na obľúbenosť a dostupnosť chaty. Víkendy bývajú často rezervované aj mesiace vopred.

V okolí parkoviska sa nachádza niekoľko ďalších zariadení, ktoré ponúkajú aj reštauračné i ubytovacie služby – Hotel Spojár, Salaš Žiar, chata Kožiar, chata Třinec.

Poznámky a tipy

Treba rátať s tým, že hlavne počas víkendov je toto miesto obľúbeným cieľom miestnych aj zahraničných turistov, či už ako konečný bod prechádzky, alebo miesto, kde sa zastavia počas dlhšej túry na okolité vrcholy.

Poznámky a tipy:
+
upravená trasa
výhľady
vybudovaná infraštruktúra: parkovisko, chata
dobré snehové podmienky počas takmer celej sezóny

zriedkavé autobusové spojenie
vysoká návštevnosť
do chaty nie je možný vstup so psom

Plánovač Liptov