Domov Skialp na Liptove Plačlivé zo Žiarskej doliny

Plačlivé zo Žiarskej doliny

Ústie Žiarskej doliny (900 m n.m.) - Žiarska chata (1325 m n.m.) - Žiarske sedlo - Plačlivô (2125 m n.m.)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 17.1 km
Stúpanie: 1182 m
Klesanie: 1182 m
Trvanie: 5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Ústie Žiarskej doliny

navigovať
Koniec trasy:

Plačlivé

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 – 15.4.

Najlepšie obdobie: pri dostatku snehu celú sezónu

Potrebné vybavenie: závisí od podmienok, odporúčame tzv. haršajzne, mačky, čakan – v prípade zľadovatelých podmienok, lavínová výbava je nevyhnutná

Popis trasy

Plačlivé, nazývané aj Plačlivý Roháč je výrazným vrcholom v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Je to výrazná pyramída, ktorú je vidieť zďaleka. Spolu s Ostrým Roháčom tvoria ikonickú panorámu, vďaka čomu sa táto časť Západných Tatier nazýva aj Roháče. Láka dobrou dostupnosťou zo Žiarskeho sedla a vynikajúcim výhľadom. Celá trasa sa nachádza v neupravenom vysokohorskom teréne, preto nie je vhodná pre začínajúcich skialpinistov. Trasa síce nepatrí medzi tie najviac ohrozované lavínami, no napriek tomu aj tu sa treba riadiť znalosťami z lavínovej problematiky a nosiť so sebou povinnú lavínovú výstroj. Celá túra sa dá, počas takmer celej sezóny, absolvovať na skialpinistických pásoch. Skialpinistické mačky sú potrebné iba výnimočne, pri veľmi nepriaznivých podmienkach (napr. zľadovatelý povrch snehu) .

Výstup

Trasa začína v ústí Žiarskej doliny, priamo na parkovisku. Mierne stúpanie, prvých cca 5 kilometrov vedie cestou na Žiarsku chatu. Dolina býva niekedy upravená ratrakom, prejazdená snežným skútrom, alebo má vyšľapanú stopu od iných skialpinistov. Na cca piatich kilometroch má dolina prevýšenie približne 400 metrov. Trasa plynule prechádza okolo Žiarskej chaty, ktorá je  ideálnou zastávkou na občerstvenie pred náročnejšou (a strmšou) časťou výstupu.

Nad chatou čaká voľný neupravený terén, spočiatku mierny so sklonom do 30°. Trasa výstupu kopíruje letný značený chodník a stieda strmšie úseky s miernejšími. Spočiatku vedie trasa lesom a kosodrevinou, ktorý postupne redne. S nastúpanými výškovými metrami sa otvárajú výhľady na celú dolinu a hlavne na Baranec, najvyšší vrchol v celej doline. Akoby na dosah je už i cieľ výstupu – vrch Plačlivého. Cesta hore pokračuje okolo rázcestia pod Homôľkou. Vľavo vedie letný chodník do Smutného sedla, vpravo pokračuje  trasa do Žiarskeho sedla.

Ešte posledné strmšie stúpanie a je tu Žiarske sedlo s príjemnou plošinou na oddych pred posledným úsekom smerujúcim na vrchol. Sedlo od vrcholu delí 208 výškových metrov a cca pol hodiny strmého výšlapu. Za zľadovatelých podmienok je potrebné použiť haršajzne, či mačky a čakan. Na samotnom vrchole čaká výhľad na južnú i severnú stranu Západných Tatier, s Liptovom, Oravou a kriváňom ako na dlani.

čítať viac skryť

Zjazd

Svah je široký, prerušovaný skalami a trás na zjazd niekoľko. Pozor na lavinózny terén, hlavne v pravej časti nad razcestím pod Homôlkou. Sklon sa pohybuje okolo 30 až 40° a priestoru na manévre je v hornej časti pomenej, v spodnej časti však dostatok. Pri slabších zimách ale v spodnej časti vyčnieva výrazne kosodrevina, preto tu treba postupovať opatrne.

Zaujímavosti na trase

Symbolický cintorín obetiam Západných Tatier – toto pietne miesto vytvorili pracovníci Horskej služby v Západných Tatrách vzhľadom na rastúci počet obetí horských nešťastí v priebehu posledných dvoch desaťročí a s prihliadnutím na snahy pozostalých a priateľov umiestniť pamätné symboly na miestach nešťastí.

Medvedia štôlňa – je najdlhšia štôlňa v masíve Západných Tatier a zároveň jediným sprístupneným starým banským dielom na Liptove. Podzemné priestory odhalia tajomstvá banskej práce, spôsoby prepravy banského materiálu i prekážky, s ktorými sa baníci počas svojej práce stretávali.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka v doline, autobus zriedkavo

Autom: Veľkokapacitné platené parkovisko s WC, priamo na začiatku trasy, nestrážené

Možnosti občerstvenia

Žiarska chata – funguje tu kuchyňa a bufet s rozsiahlou ponukou nápojov i jedál. Pozor, nie je možná platba kartou

Možnosti ubytovania

Žiarska chata – odporúčame zarezervovať si ubytovanie s predstihom vzhľadom na obľúbenosť a dostupnosť chaty. Víkendy bývajú často zarezervované aj mesiace vopred.

V okolí parkoviska sa nachádza niekoľko ďalších zariadení, ktoré ponúkajú aj reštauračné i ubytovacie služby – Hotel Spojár, Salaš Žiar, chata Kožiar, chata Třinec.

Poznámky a tipy

+

plnohodnotná vysokohorská túra

výhľady na Liptov i Oravu

vybudovaná infraštruktúra: parkovisko, chata

dobré snehové podmienky takmer počas celej sezóny

 

zriedkavé autobusové spojenie

spodná časť trasy je bohato navštevovaná turistami, aj pešími

Plánovač Liptov