Domov Skialp na Liptove Ďurková z Magurky

Ďurková z Magurky

Magurka (1035 m n.m.) - Zámostská hoľa - Ďurková (1751 m n.m.)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 8 km
Stúpanie: 759 m
Klesanie: 759 m
Trvanie: 3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Magurka - Partizánska Lupča

navigovať
Koniec trasy:

Ďurková

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 – 30.4.

Najlepšie obdobie pri dostatku snehu celú sezónu

Potrebné vybavenie: závisí od podmienok, odporúčame tzv. haršajzne, mačky, čakan – v prípade zľadovatelých podmienok, lavínová výbava je nevyhnutná

Popis trasy

Cieľom je vrchol Ďurkovej v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Samotný vrchol nie je veľmi výrazný, no pre skialpinistov je vyhľadávaný kvôli výhľadom a dobrej dostupnosti z osady Magurka. Ďalším lákadlom je turistická útulňa pod Ďurkovou, ktorá sa nachádza iba necelých 100 výškových metrov pod hrebeňom.

Zjazd z Magurky však nie je vhodný pre začiatočníkov, pretože sa celý  nachádza vo voľnom, neupravenom teréne.

 

Výstup

Trasa začína priamo v osade Magurka, kde je možné aj parkovať. Nachádza sa vo výške 1035 m n.m. na severnej strane Nízkych Tatier. Takáto poloha je z hľadiska skialpinizmu veľmi výhodná, pretože sa tu sneh udrží dlho a zároveň je odtiaľto blízko na hlavný hrebeň. Samotný výstup na hrebeň je dosť strmý, v číslach je to takmer 600 výškových metrov na menej ako 3 kilometre. Vedie po modrej a následne žltej značke na Zámostskú hoľu (1625 m n.m.).

Spodná časť sa tiahne lesom, no ten postupne redne. Od zhruba 1500 m n.m. už stromov takmer niet. Zo Zámostskej hoľe nasleduje už len mierne stúpanie po červenej značke na Ďurkovú.  Hrebeň poteší krásnymi výhľadmi na Veľkú Fatru a hrebeň Nízkych Tatier. Odtiaľto je možnosť pokračovať ešte ďalších približne 100 výškových metrov v smere nadol na južnú stranu a občerstviť sa v spomínanej útulni.

Zjazd

Prvá časť zjazdu vedie po nezalesnenom hrebeni v miernom sklone. Následne sa zjazd stočí smerom na sever a vedie spočiatku riedkym, postupne hustnúcim lesom naspäť do osady.

Táto trasa nie je veľmi ohrozovaná lavínami, avšak ostatné žľaby z Ďurkovej smerom do doliny Viedenka sú veľmi lavinózne.

Zaujímavosti na trase

Banícka tradícia – Hoci prvé správy o ťažbe zlata v tejto oblasti pochádzajú už okolo roku 1250, v tom období šlo pravdepodobne o ryžovanie zlata z nánosov potoka Ľupčianka. Osada Magurka bola založená ako banícka osada v 14. storočí. Zlato sa dolovalo aj vymývalo ručne, časom pribudli stroje. Samotné bane sa nachádzajú nad Magurkou na severných svahoch Latiborskej hole v nadmorskej výške 1100 až 1400 m n. m..

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: nie je

Autom: Z Partizánskej Lupče alebo z Liptovskej Lužnej. Ide o cestu veľmi zlej kvality. Do samotnej osady Magurka býva cesta v zime ťažko prejazdná.  Pri veľkom množstve snehu je dobré byť vybavený snehovými reťazami.

Možnosti občerstvenia a ubytovania

Chata Magurka, otvorená denne, s bufetom a kuchyňou. Chata pod Ďurkovou , otvorená denne, s bufetom a kuchyňou – má ale výrazne nižší štandard (spoločné spanie na matracoch).

Poznámky a tipy

+

východiskový bod je položený vysoko

rýchly nástup na hrebeň

málo navštevované miesto

zlá prístupová cesta

bez autobusových spojení

Plánovač Liptov