Domov Skialp na Liptove Babky a Červenec z Bobrovca

Babky a Červenec z Bobrovca

Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) - Babky (1566 m n.m.) - Malá kopa (1540 mn.m.) - Červenec (Chata pod Náružím) (1420 mn.m.) - Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 11.5 km
Stúpanie: 900 m
Klesanie: 900 m
Trvanie: 3.5 h
Najnižší bod: 755 m
Najvyšší bod: 892 m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Západné Tatry

Východisko:

Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.)

navigovať
Koniec trasy:

Červenec (Chata pod Náružím)

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 – 15.4.

Najlepšie obdobie pri dostatku snehu celú sezónu

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Cieľom je vrchol Babiek (1566 mn.m.), ktorý síce nepatrí medzi tie najvyššie, no tým že je vysunutý mimo hlavného hrebeňa, ponúka výhľady na Liptovskú kotlinu, Nízke Tatry, Chočské vrchy a na východ do doliny Parichvost. Svahy Babiek sú trávnaté, s riedkym lesom, čo je pre lyžovanie ideálne. Výhodou je, že trasa nie je výrazne ohrozovaná lavínami. Dá sa bezpečne absolvovať aj pri zhoršených podmienkach, napríklad aj v prípade zvýšeného lavínového nebezpečenstva (3. stupeň z 5).

Výstup

Okolie Babiek a Červenca je pre skialpinistov obľúbenou lokalitou. Stopa je tu natiahnutá takmer vždy. Výstup začína na parkovisku v Bobroveckej Vápenici. Parkovisko je položené relatívne nízko, vo výške cca 750 m n.m. Počas slabších zím alebo na začiatku sezóny sa kvôli nedostatku snehu nedá vždy začať šliapať na pásoch hneď z parkoviska. V prípade dostatku snehu sa dá celá túra absolvovať na pásoch, mačky nie sú potrebné.

Prvá časť výstupu vedie po lúke a po asi 500 metroch vedie do lesa. Začiatok výšľapu v lese je strmý, no postupne sa trasa pripojí na lesnú cestu, po ktorej je už výstup príjemný a mierny.

Po asi dvoch kilometroch sa objaví odpočívadlo, zároveň aj križovatka chodníkov. Vľavo  smer Babky, vpravo pokračuje lesná cesta na Chatu na Červenci. Od odpočívadla trasa na Babky kopíruje letný turistický chodník. Ide o najproblematickejší úsek výstupu, vzhľadom na to, že sklon chodníka sa zvyšuje a priesek medzi stromami je úzky.

Záverečná pasáž je už nad pásmom lesa, objavia sa výhľady. Skialpinistická stopa vedie často v ľavej časti, pretože na hrebeni je veterno a nízke stromy ponúkajú príjemné závetrie. Vrchol býva často vyfúkaný, ale poskytuje dostatok miesta na prezutie. Pri nedostatku času či síl je možné výlet skončiť už tu a zlyžovať po výstupovej trase alebo cez lesíky a rúbaniská späť ku autu. Za dobrých snehových podmienok, hlavne v prašane, to vie byť skvelá lyžovačka.

Trasa ale pokračuje smer Chata pod Náružím (Červenec). Po krátkom, miernom zjazde na pásoch po hrebeni, čaká už len  jeden kopček na Malú Kopu – vrchol priamo nad Chatou. Tu je potrebné prezuť pásy.

Zjazd

Vedie z Malej kopy cez riedku kosodrevinu priamo k chate. Sklon presahuje 30°. Nie je síce dlhý, ale dá sa tu užiť lyžovačka hlavne pri dostaku snehu, keď je inde zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Príjemným spestrením je zastaviť sa a občerstviť na chate. Od samotnej chaty nasleduje už iba jednoduchý zjazd po lesnej ceste späť k autu. Zjazdy tu nie sú veľmi náročné a väčšinu sezóny by ich mal zvládnuť aj slabší lyžiar.

Zaujímavosti na trase

Partizánsky bunker z obdobia 2.svetovej vojny – Nachádza sa zhruba v strede výstupu po lesnej ceste po pravej strane. Ide o skalný previs, v ktorom v zime 1945 osem mužov z Bobrovca prežilo niekoľko týždňov počas 2. svetovej vojny.

NPR Sokol – Mních –  Nachádzajú sa tu vzácne druhy rastlín a živočíchov viazané na skalnatý reliéf a vápencové podložie.

Amatérske lyžiarske preteky Cena Červenca konajú sa v prvý marcový víkend (sobota) od roku 1970. Štart je na Veľkej kope a cieľ pri chate. Toto podujatie má nielen športový, ale aj spoločenský rozmer s výbornou atmosférou lokálneho preteku.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka Jalovec

Autom: Neplatené parkovisko priamo na začiatku trasy, pozor, vedie sem cesta 3.triedy, v zime slabšie udržiavaná, môžu prekvapiť záveje

Možnosti občerstvenia a ubytovania

Chata pod Náružím ( Chata na Červenci) – kuchyňa tu nefunguje, služby sú obmedzené na bufet s nápojmi a drobným občerstvením.

Chata ponúka možnosť ubytovania v nižšom štandarde bez elektriny či sprchy. Ohľadom rezervácie nocľahu je vhodné informovať s časovým predstihom. Pozor, nie je možná platba kartou. Chata je otvorená počas všetkých víkendov a sviatkov.

V okolí parkoviska sa nachádza niekoľko zariadení, ktoré ponúkajú aj reštauračné i ubytovacie služby – Hotel Mních, či bohatá ponuka ubytovania v súkromí v obci Bobrovec, či okolitých obciach.

Poznámky a tipy

+

výhľady

prívetivosť a bezpečnosť trasy

infraštruktúra (parkovisko, chata)

vysoká návštevnosť

nižšia nadmorská výška – kratšia sezóna, pri slabších zimách hrozí nedostatok snehu

Plánovač Liptov