Domov Skialp na Liptove Cez Tri vody na Lukovú

Cez Tri vody na Lukovú

Mikuklášska chata (1113 m n.m.) - Tri vody (1375 m n.m.) - Luková (1678 m n.m.)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 8.2 km
Stúpanie: 544 m
Klesanie: 544 m
Trvanie: 3 h
Najnižší bod: 1113 m
Najvyšší bod: 1678 m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Mikulášska chata

navigovať
Koniec trasy:

Luková

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.

Najlepšie obdobie: december až apríl

Popis trasy

Túra vhodná za zlého počasia, alebo pri veľkom lavínovom nebezpečenstve. Veľká časť vedie v lesnom poraste, takže je chránená pred vetrom. Veterný môže byť ale jej posledný úsek už nad pásmom lesa. Technicky je to nenáročná túra, často tu nájdete prešľapanú stopu, čiže je vhodná aj pre začiatočníkov. Skon je v celej trase relatívne mierny a teda je vhodná aj pre skialpinistov so slabšou kondíciou. Počas túry narazíte na viacero miest, z ktorých sa dá vrátiť späť do strediska. Výhodou je, že sa dá absolvovať aj pri slabších snehových podmienkach.

Výstup

Túra začína pri Mikulášskej chate (1113 m n.m.). Vedie po trase žltého značkovaného chodníka popri hotely Marmot. Ďalej pokračuje dolinou Zadnej vody. Spočiatku široká lesná cesta niekedy upravovaná ako bežkárske trate sa postupne zužuje a na viacerých miestach prekonáva menšie potoky. Na križovatke turistických chodníkov Tri vody trasa odbočuje vľavo a pokračuje po červenej značke traverzom smerom k hornej stanici lanovky Brhliská. V prípade že už nechcete pokračovať ďalej, je možné túru skrátiť a zlyžovať po zjazdovke Vrbická (10). My ale odporúčame pokračovať ďalej po trase červeného chodníka na rázcestie Pod Orlou skalou (1475 mn.m.). V tejto časti les redne a objavuje sa aj kosodrevina. Posledný úsek po Lukovou vedie serpentínami chodníka stále v miernom sklone. V cieli našej trasy na Lukovej sa nachádza viacero budov, ktoré môžu veľmi dobre poslúžiť ako ochrana pred vetrom a výhodné miesto na odlepenie pásov či oddych.

Zjazd

Zjazd má viacero variant. Jedna z nich je zlyžovať späť po tej istej trase na Brhliská a ďalej po  zjazdovke Vrbická (10). Druhou možnosťou je pustiť sa zjazdovkou Spravodlivá, ktorá nie je upravovaná ratrakmi a často sa počas zimy vytvoria unikátne bubny. Jazda v bubnoch ale nie je vhodná pre začínajúcich lyžiarov. Odporúčame sledovať aj ostatných lyžiarov, ktorí sa sem môžu vybrať zo strediska. Hlavne po silnom snežení s prachovým snehom je práve táto lokalita veľkým lákadlom pre freeriderov. Poslednou možnosťou je zjazdovka Majstrovská (7). Nie vždy je však dostatočne zasnežená, preto odporúčame sledovať aktuálne snehové podmienky v stredisku.

Zaujímavosti na trase

Vrbické pleso, ktoré je ľadovcového charakteru a zároveň najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka v Demänovskej doline, skibus vás privezie až na zastávku hotela Grand

Autom: Platené parkoviská s obmedzenou kapacitou, priamo na začiatku trasy

Možnosti občerstvenia po ceste

Bufet Bernardino priamo na zjazdovke (Brhliská), reštaurácia Restaurant von Roll (Luková)

Poznámky a tipy

+

príjemná nenáročná túra v prostredí s infraštruktúrou pre občerstvenie

bez lavínového ohrozenia

najmä v sezóne množstvo skialpinistov/lyžiarov s podobným plánom

Možnosti ubytovania v okolí

Sú naozaj rôznorodé a bohaté, najbližšie sú hotel Liptov, Grand, Marmot, koliba Jasná, Mikulášska chata, ale aj okolie Demänovskej doliny či Liptovského Mikuláša

Plánovač Liptov