Domov Skialp na Liptove Sedlo Poľany (1 837 m n.m.) z Jasnej

Sedlo Poľany (1 837 m n.m.) z Jasnej

Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 6.6 km
Stúpanie: 647 m
Klesanie: 647 m
Trvanie: 3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Jasná - Zadná voda

navigovať
Koniec trasy:

Sedlo Poľany

navigovať

Jasná (Zadná voda)  (1 132 m)  – Tri vody – sedlo Poľany (1 837 m)

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.

Najlepšie obdobie: pri dostatku snehu celú sezónu

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Trasa sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier v Demänovskej doline. Ide o turisticky veľmi navštevovanú oblasť, paradoxne stačí sa vybrať kúsok mimo lanoviek a turistov hneď výrazne ubudne. Takýmto prípadom je aj sedlo Poľany. Nie je ale o nič menej zaujímavé. Leží na hlavnom hrebeni medzi Derešmi a Poľanou. Zo sedla sú pekné výhľady na Chopok – Jasnú, ale samozrejme aj na obe strany Nízkotatranského hrebeňa (Horehronie a Liptov).

Trasa nie je určená pre začiatočníkov, je potrebné mať zvládnutý a osvojený pohyb vo vysokohorskom neupravenom teréne. Mačky sú potrebné iba zriedkavo a väčšinou je možné celú trasu vyjsť na pásoch.

Výstup

Trasa začína v Jasnej. Najčastejšie je možné šliapať na pásoch od hotela Marmot (býv. Šverma). Trasa vedie dolinou Zadnej vody, celý čas kopírujúc žltú značku. Širokú lesnú cestu, postupne strieda chodník. Je miestami strmý a niekoľkokrát prechádza aj cez potok. Čím je snehu viac, tým je výstup jednoduchší.

Po asi troch kilometroch, chodník vychádza úzkej doliny potoka, les pomaly redne a objavia sa aj výhľady na Dereše, sedlo Poľany a Bory. Trasa vedie širokým kotlom spočiatku mierne, potom čoraz strmšie priamo do sedla. V horných častiach výstupu presahuje sklon 30°. Priamu stopu tu už striedajú skialpinistické otočky tzv. cik-caky. Hrebeň a úsek tesne pod ním býva často vyfúkaný na tvrdý podklad, preto je tu pri zlých podmienkach potrebné použiť mačky. 

sedlo polany

Z hľadiska lavín je najnebezpečnejší práve posledný úsek, pretože je najstrmší. Vrchol je veľká plošina, vhodná na prezutie, býva tu však veterno.

V prípade záujmu sa dá trasa predĺžiť smerom na Dereše a Chopok. Zdatnejší lyžiari vtedy môžu vyskúšať strmé svahy Derešského kotla a cez Otupné sa vrátiť na začiatok trasy. Menej zdatní lyžiari môžu pokračovať po hrebeni až na Chopok a využiť zjazdovku na zjazd.

čítať viac skryť

Zjazd

Vedie identickou trasou, najstrmší je prvý úsek, no je to široká mulda, ktorá láka užiť si dlhé oblúky. Pri zjazde je najkritickejším úsekom pásmo kosodreviny a vjazd do lesa, kde je priestoru na manévrovanie málo a niekedy môžu zaskočiť aj bubny. Nebezpečnými môžu byť aj miesta, kde treba prejsť cez potok.

V prípade prašanu je to veľmi zaujímavá lyžovačka pomedzi stromy. Platí to čo pri výstupe, čím je snehu viac, tým je zjazd jednoduchší. Záver je už iba zjazd po lesnej ceste.

Zaujímavosti na trase

Náučný chodník Demänovská dolina – Na trase Jasná – Tri vody – Luková – Široká dolina – Lúčky sa nachádza 9 informačných tabúľ a lavičky pre príjemný oddych. Prírodno-umelecké prvky po trase rozpovedia viac o drakovi, ktorý údajne žil v okolitých jaskyniach.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: Zastávka hotel Grand

Autom: Neplatené parkoviská priamo na začiatku trasy pred hotelom Liptov, Marmot, Mikulášska chata, prípadne pozdĺžne popri ceste.

! Pozor parkovacie kapacity môžu byť zaplnené, najmä počas hlavnej sezóny už od rána

 

Možnosti občerstvenia a ubytovania

Nekonečné, najbližšie sú hotel Liptov, Grand, Marmot, koliba Jasná, Mikulášska chata, Happy end ….

Poznámky a tipy

+

vybudovaná infraštruktúra – hotely, parkoviská, reštaurácie

možná doprava skibusom

dlhá sezóna vďaka severnej orientácii

aj napriek blízkosti lyžiarskeho strediska tu nie je veľa turistov

výstup ( a zjazd) úzkym chodníkom v strednej časti trasy

plné parkoviská, zápchy v hlavnej sezóne

Plánovač Liptov