Domov Skialp na Liptove Z Liptovských Revúc na Krížnu

Z Liptovských Revúc na Krížnu

Liptovské Revúce (Výšné) ( 735 m n.m.) - Dlhý grúň - Krížna (1574 m n.m.)
Typ: Vysokohorská túra, Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 15 km
Stúpanie: 837 m
Klesanie: 837 m
Trvanie: 6 h
Najnižší bod: 735 m
Najvyšší bod: 1574 m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Liptovské Revúce (Výšné)

navigovať
Koniec trasy:

Krížna

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.

Najlepšie obdobie: január – marec

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Začiatok a koniec sú v obci Liptovské Revúce. Ide o technicky menej náročnú trasu na jeden z najvyšších vrcholov Veľkej Fatry – Krížnu. Táto trasa je menej navštevovaná a na Krížnu sa častejšie chodí z Rybieho alebo z Tureckej. To ale môže byť výhodou pre tých, ktorí sa davom turistov radšej vyhýbajú. Názov nášmu cieľu (Krížnej) dokonale sedí pretože sa na jej vrchol dá dostať z viacerých strán, križuje sa tu viacero turistických chodníkov v lete, a vedie sem dokonca aj cyklotrasa.

Z pohľadu skialpinizmu je veľmi obľúbená, hlavne pre jej široké a hladké trávnaté pláne. Stačí  iba pár desiatok centimetrov snehu, aby sa tu dalo výborne zalyžovať. Miernou nevýhodou sa javí relatívne nízka nadmorská výška, čo spôsobuje, že pri slabších zimách je v tejto oblasti sezóna výrazne kratšia ako napríklad vo Vysokých Tatrách. Medzi nevýhody tiež patrí, že trasa začína relatívne nízko vo výške iba 735 m n.m. kde sneh vydrží oveľa kratšie. Odporúčame preto sledovať aktuálne snehové podmienky a v neposlednom rade aj lavínovú situáciu. Napriek tomu, že ide o nižšie hory, aj tu môžu hroziť lavíny, hlavne v najstrmších kotloch okolo vrcholu Krížnej. V minulosti sa tu bohužiaľ vyskytli aj smrteľné lavínové nehody. Vzhľadom na dĺžku trasy je potrebné tiež spomenúť nutnosť dobrej fyzickej kondície.

Výstup

V úvode mierne stúpame po lesnej ceste Suchou dolinou popri horárni Hajabačka. Cesta sa po čase mení na chodník, ktorý sa postupne zužuje. Nad hornou hranicou lesa sa trasa vedie ku salašu Pod Ostredkom. Po úseku cez Dlhý grúň sa trasa napojí na červený hrebeňových chodník až na vrchol Krížnej. Práve tento posledný úsek môže byť veľmi veterný a povrch často vyfúkaný až do trávy. Vrchol Krížnej je veľmi veterné miesto, takže je vždy nutné pribaliť si vetruodolné oblečenie. Samotný vrchol je pre verejnosť neprístupný, pretože sa na ňom nachádza objekt Ministerstva obrany, ktorý je oplotený a uzavretý. Napriek tomu poskytuje aspoň miernu ochranu pred vetrom.

Zjazd

Zjazd poskytuje viacero variant. Prvá je totožná s výstupovom cestou cez Dlhý grúň. Ďalšou možnosťou je zjazd priamo z vrcholu nadol do Suchej doliny, táto voľba je lákavejšia, keďže ide o širokú pláň so slušným sklonom, treba tu však dávať pozor na možné lavíny (a teda pred túrou sa oboznámiť s lavínovou situáciu na www.hzs.sk).

Zaujímavosti na trase

Mimo trasy je dostupná Ferrata Dve veže (Náučný chodník a zaistená cesta ferrata sa môže využívať v období od 15.6. do 31.1.bežného roka. Pohyb je povolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka)

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: zastávka Vyšná Revúca prímestského autobusu z Ružomberka

Autom: Priamo z obce Liptovské Revúce, časť Vyšná Revúca

Možnosti občerstvenia po ceste

Nie sú, odporúčame pribaliť si vlastné občerstvenie.

Možnosti ubytovania po ceste

Ubytovanie v súkromí v obci Liptovské Revúce – ubytovacie portály.

Poznámky a tipy

+

príjemná, mierna túra

vhodná aj pre začiatočníkov, no s dobrou kondíciou

nižšia návštevnosť v porovnaní s inými túrami

nízka nadmorská výška

potreba vhodných snehových podmienok

dlhý nástup dolinou

Plánovač Liptov