Domov Skialp na Liptove Z Čertovice na Chopok

Z Čertovice na Chopok

sedlo Čertovica ( 1232 m n.m.) - Lajštroch (1602 m n.m.) - chata M.R. Štefánika (1740 m n.m.) - Chopok (2004 m n.m.)
Typ: Vysokohorská túra, Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 13.5 km
Stúpanie: 1328 m
Klesanie: 1328 m
Trvanie: 6 h
Najnižší bod: 1232 m
Najvyšší bod: 2004 m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

sedlo Čertovica

navigovať
Koniec trasy:

Chopok (2004 mn.m.)

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.

Najlepšie obdobie: jar (december, apríl)

Popis trasy

Nejde o štandardnú skialpinistickú túru, keďže začiatok a koniec sa nenachádzajú na rovnakom mieste. Štart je na Čertovici a cieľ na Chopku. Pri plánovaní túry treba myslieť na to, že je tomu potrebné prispôsobiť logistiku. To znamená buď využiť autobus alebo jedno auto pristaviť v Jasnej a druhým sa dostať na Čertovicu, resp. si zabezpečiť odvoz.

V prípade tejto trasy ide o prechod najvyššie položenej časti Nízkych Tatier. Nenachádzajú sa tu síce žiadne dlhé zjazdy, ale o to krajšie sú výhľady na obe strany hrebeňa. Na severe je to pohľad na Vysoké a Západné Tatry, na juhu zase nižšie vrcholy Slovenského Rudohoria a hlavne Veporských vrchov. Čo sa týka lavín, hrebeň je relatívne bezpečný, no riziko netreba podceňovať hlavne pri traverzoch niektorých svahoch v okolí Ďumbiera. Okrem lavín môže byť hrebeň niekedy vyfúkaný od vetra až na tvrdý ľadový podklad. Vtedy treba mať so sebou aj zimnú horolezeckú výstroj ako mačky a cepín. Odporúčame si preto vždy pred túrou pozrieť aktuálne výstrahy na stránke hzs.sk.  Samotná trasa nie je veľmi technicky náročná, no netreba podceniť jej dĺžku 13,5 km (spolu so zjazdom do Jasnej až cca 19 km) a prevýšenie viac ako 1200 m. Ideálne je absolvovať ju na jar, keď už vládne teplejšie počasie a dlhšie dni, tým pádom je aj pobyt na hrebeni oveľa príjemnejší.

Výstup

Trasa sa začína v sedle Čertovica a vedie po trase červeného značkovaného chodníka. Najviac výškových metrov nastúpame hneď na začiatku, pri výstupe popri lyžiarskom vleku. Nad ním ďalej pokračujúc po hrebeni cez Rovienky a Lajštroch je už skon miernejší. Tu sa už objavia výhľady na obe strany hrebeňa. Ďalej vedie trasa cez Kumštové sedlo, cez Králičku na Chatu M.R. Štefánika, kde funguje celoročná prevádzka a je možné doplniť zásoby tekutín a jedla. Tiež je tu dostupná možnosť ubytovania, cez víkendy však odporúčame ubytovanie rezervovať vopred. Od chaty nasledujú dve možnosti postupu. Ak máte dostatok času a dobrú kondíciu odporúčame pokračovať priamo na vrchol Ďumbiera – najvyššieho kopca Nízkych Tatier. Výhodou zimnej trasy je fakt, že vedie k vrcholu priamejšie ako letná trasa po turistických značkách. Navyše zimná trasa je v letnom období z dôvodu ochrany prírody uzavretá.

Druhá možnosť je pokračovať červeným chodníkom rovno traverzom do Krúpovho sedla. V prípade problémov alebo zlého počasia je možné trasu z tohto sedla skrátiť smerom do Širokej doliny a následne cez zjazdovku Turistická zlyžovať smerom na Záhradky v Demänovskej doline.

Ak sa však rozhodnete pokračovať ďalej, čaká vás už iba relatívne mierne stúpanie v dĺžke 3,5 km, ktoré vás dovedie ku Kamennej chate, ktorá je svojou atmosférou naozaj vhodným miestom na oddych a doplnenie energie. Odtiaľ je to už iba pár metrov ku hornej stanici lanovky na Chopku.

Zjazd

Zjazd ponúka viaceré varianty. Môžete využiť zjazdovky, nezabudnite si však dávať pozor na otváracie hodiny, pretože vo večerných hodinách sú uzatvorené, keďže ich upravujú ratraky.

Ďalšou možnosťou je zjazdiť Lukovský, prípadne Derešský kotol exponovanými strmými žľabmi, tu je ale potrebné dobre ovládať techniku lyžovania mimo upravených zjazdoviek.

Zaujímavosti na trase

Pamätník SNP pri chate M.R. Štefánika

Je najvyššie položeným pamätníkom pripomínajúcim boje v Slovenskom národnom povstaní a pri oslobodzovaní Slovenska od fašizmu.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom:

smer Čertovica: prímestské autobusy Zastávka na Čertovici (linka Liptovský Mikuláš – Brezno),

smer Liptovský Mikuláš: skibusy z Demänovskej doliny, resp. prímestské autobusy

 

Autom:

Čertovica: Platené parkoviská s obmedzenou kapacitou pri lyžiarskom stredisku

Jasná: Platené parkoviská s obmedzenou kapacitou priamo na začiatku trasy

Možnosti občerstvenia po ceste

Chata M.R. Štefánika, Kamenná chata na Chopku, bufety popri zjazdovkách v lyžiarskom stredisku

Možnosti ubytovania v okolí

Chata M.R. Štefánika, Kamenná chata na Chopku – vzhľadom na obľúbenosť týchto chát odporúčame rezerváciu uskutočniť s časovým predstihom

Poznámky a tipy autorov

+

hrebeňová túra s množstvom meniacich sa výhľadov

sneh sa tu drží do neskorej jari

v cca polovici trasy sa nachádza chata, ktorá je vhodná na ubytovanie prípadne občerstvenie

zložitejšia logistika plánovania, keďže túra končí na inom mieste ako začína

Zimné lezenie

Kým južné svahy Ďumbiera pôsobia miernym dojmom, tie severné sú charakteristické strmými žulovými zrázmi, ktoré sú v období zimy obľúbené u horolezcov. Nachádzajú sa tam aj leziteľné ľady. Na lezenie v zime sa vzťahuje i výnimka udelená správou národného parku. Odporúčame však dohľadať si jej presnú platnosť.

Plánovač Liptov