Domov Skialp na Liptove Ďumbier (2043 m n.m.) z Lúčok

Ďumbier (2043 m n.m.) z Lúčok

Lúčky (940 m n.m.) – zjazdovka Turistická - Pekná vyhliadka – Široká dolina – Krúpova hoľa – Ďumbier (2043 m n.m.)
Typ: Skialpinistická trasa
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 14 km
Stúpanie: 1181 m
Klesanie: 1181 m
Trvanie: 5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Lúčky (Jasná)

navigovať
Koniec trasy:

Ďumbier

navigovať

Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 – 30.4.

Najlepšie obdobie celá sezóna

Potrebné vybavenie: lavínová výbava

Popis trasy

Cieľom trasy je vrchol Ďumbier, najvyšších vrch Nízkych Tatier. Túru je možné predĺžiť o návštevu Chaty M. R. Štefánika v Sedle pod Ďumbierom, ktorá sa nachádza o 400 výškových metrov nižšie, ktoré je potom ale nutné vyšľapať späť. Zjazd je možné absolvovať vo voľnom, neupravenom teréne z Krúpovej hole, menej zdatní lyžiari môžu pokračovať po hrebeni na neďaleký Chopok a odkiaľ pokračovať smerom dolu upravenými zjazdovkami.

Výstup

Východiskovým bodom je parkovisko na Lúčkach. Prvá časť výstupu vedie po zjazdovke “Turistická”, ktorá je svojím sklonom jednou z tých najmiernejších v stredisku Jasná. Trasa výstupu po nej vedie zhruba 2,5 km a 400 výškových metrov. Neskôr sa napája na červený turistický chodník pri spodnej stanici vleku na Peknú vyhliadku. Trasa sa točí smerom vľavo do lesa a po turistickom chodníku pokračuje mierne dolu kopcom a následne traverzom smerom do ústia Širokej doliny.  Táto časť trasy sa väčšinou nachádza v lese a prvé výhľady sa objavia práve až v ústí Širokej doliny.

Výstup pokračuje hore Širokou dolinou a kopíruje letný zelený turistický chodník až na Krúpovu hoľu. Sklon výstupu sa postupne zvyšuje. O niečo miernejšie stúpanie sa však dá absolvovať v ľavej časti smerom na Kráľov stôl a následne po hrebeni na Krúpovu hoľu. Tu sa trasa napája na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a červenú turistickú značku. Na Ďumbier je to vtedy už blízko – približne kilometer, so stúpaním asi 120 výškových metrov. 

Na vrchole Ďumbiera je vybudovaný železobetónový pylón a stojí tu veľký dverený dvojkríž. Vrchol tiež ponúka rozsiahly kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

čítať viac skryť

Zjazd

Priamo z vrcholu návrat približne kilometer po hrebeni, následne zjazd z Krúpovej hole, kde severozápadný svah ponúka dobrú lyžovačku.

Menej skúsení lyžiari môžu pokračovať po hrebeni až na Chopok a zjazd absolvovať  po upravených zjazdovkách. V prípade nedostatku snehu alebo na jar je možné, že na hrebeni sa ukáže mnoho miest, na ktorých bude treba vzhľadom na nedostatok snehu lyže prenášať.

Zaujímavosti na trase

Náučný chodník Demänovská dolina – Na trase Jasná – Tri vody – Luková – Široká dolina – Lúčky sa nachádza 9 informačných tabúľ a lavičky pre príjemný oddych. Prírodno-umelecké prvky po trase rozpovedia viac o drakovi, ktorý údajne žil v okolitých jaskyniach.

NPR Ďumbier – sa rozprestiera a vrchole Ďumbiera v hlavnom hrebeni a na severnom svahu v záveroch dolín. Ochrana je zameraná na vysokohorskú krajinu skalných vrchov a žľabov, alpínskych holí, stupňa kosodreviny a horských ihličnatých lesov s rôznorodou faunou a flórou so vzácnymi a s ojedinelými druhmi.

Cesta hrdinov SNP – Červeno značkovaná turistická magistrála európskaho významu pomenovaná na počesť Slovenského národného povstania, ktorej prechod je snom mnohých turistov.

Dostupnosť a možnosti parkovania

Autobusom: linkové autobusy

Autom: parkovisko Lúčky.

! Pozor parkovacie kapacity môžu byť zaplnené, najmä počas hlavnej sezóny už od skorých ranných hodín.

Možnosti občerstvenia a ubytovania

Viacero súkromných chát priamo v lokalite Lúčky, hotely v stredisku Jasná

Chata Milana Rastislava Štefánika – otvorená denne, celú sezónu, funguje tu kuchyňa, , rovnako aj možnosť ubytovania.

Poznámky a tipy autorov

+

vybudovaná infraštruktúra – hotely, parkoviská, reštaurácie

možná doprava skibusom

dlhá sezóna vďaka severnej orientácii

nástup po upravenej zjazdovke od parkoviska

výhľady

výstup ( a zjazd) úzkym chodníkom v strednej časti trasy

plné parkoviská, zápchy v hlavnej sezóne

na hrebeni je častý silný vietor

Plánovač Liptov