Domov Turistika Chabenec z Magurky

Chabenec z Magurky

Magurka – Nad sedlom Ďurkovej - Malý Chabenec – Chabenec (1955 m n.m.) a späť
Typ: Vrcholová túra
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 14.6 km
Stúpanie: 1022 m
Klesanie: 1022 m
Trvanie: 5.5 h
Najnižší bod: 1035 m
Najvyšší bod: 1955 m
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Chata Magurka

navigovať
Koniec trasy:

Chabenec

navigovať
Podrobný popis trasy:

Chabenec (1955 m n.m.), majestátny vrch na hrebeni Nízkych Tatier s výhľadmi na všetky strany. Trasa začína v osade Magurka, kde sa v minulosti dolovalo zlato. Okrem tohto vzácneho kovu sa v osade ťažilo aj striebro a antimón. O histórii baníctva sa dozviete aj vďaka náučnému chodníku Magurský zlatý chodník, ktorý bude určite baviť aj deti.

 

Trasa vedie po zelenej značke smerom k sedlu Ďurková, pri smerovníku Nad sedlom pokračujte po červenej značke cez Malý Chabenec až na vrchol Chabenec. Po užití si výhľadov sa vrátite po rovnakej trase do osady Magurka. Prípadne sa dá trasa predĺžiť so zastávkou na Útulni Ďurková, ktorá sa nachádza v blízkosti Chabenca a je obľúbenou zastávkou počas hrebeňovky Nízkych Tatier.

Dostupnosť a parkovacie možnosti:

Bezplatné parkovanie je možné v osade Magurka, no treba sa pripraviť na horší prístup do osady. Cesta je úzka a v zime často zľadovatená.

Možnosti ubytovania a stravovania

Obľúbená chata Magurka priamo v osade ponúka ubytovanie aj chutnú kuchyňu. Útočisko na prespatie ponúka aj Útulňa Ďurková, ktorú využívajú hojne turisti pri prechode hrebeňom Nízkych Tatier. Útulňa sa nachádza pod sedlom, takže treba zísť niekoľko výškových metrov z trasy, ale občerstvenie a atmosféra stojí za to. Niekoľko kilometrov ďalej je rekreačný areál Železnô s ubytovacími možnosťami a príjemným bufetom.

Plánovač Liptov