Domov Ďumbier a Chopok z Lúčok Ďumbier a Chopok z Lúčok

Ďumbier a Chopok z Lúčok

Lúčky – Pod Krčahovom – Široká dolina – Široká dolné rázcestie – Krúpovo sedlo – Ďumbier (2043 m n.m.) – Demänovské sedlo – Chopok (2024 m n.m.) – Luková – Pod Orliou skalou – Mikulášska chata
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Náučný chodník
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 18.6 km
Stúpanie: 1411 m
Klesanie: 1201 m
Trvanie: 7 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Parkovisko Lúčky, Demänovská Dolina

navigovať
Koniec trasy:

Mikulášska chata, Demänovská Dolina

navigovať

Podrobný popis trasy

Ďumbier je s výškou 2043 m n.m. najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Výstup na vrchol však nepatrí medzi najnáročnejšie. Trasa je plynulá, doplnená o úžasné výhľady na obe strany Nízkych Tatier. Liptov, Spiš, Horehronie, Západné a Vysoké Tatry či Slovenské rudohorie sú ako na dlani.

Odporúčame trasu po zelenej značke z Lúčok cez Širokú dolinu a Krúpove sedlo až na Ďumbier (2043 m n.m.) s návratom po červenej značke vedenej po hrebeni cez Demänovské sedlo na Chopok (2024 m n.m.) a následne po modrej značke dole cez Lukovú až na Mikulášsku chatu. Oddýchnuť a načerpať nové sily môžete na Kamennej chate pod Chopkom alebo v Reštaurácii Rotunda, ktoré sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zostup z Chopku si môžeme skrátiť jazdou na lanovke v rámci strediska Jasná. V tejto oblasti sa nachádza aj autobusová zastávka, z ktorej sa odveziete späť na parkovisko na Lúčky alebo priamo do Liptovského Mikuláša.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Demänovská dolina je s Liptovským Mikulášom prepojená pravidelným autobusovým spojením, ktoré je pomerne dobre načasované pre potreby turistov. Východiskový bod túry sa nachádza priamo na zastávke autobusu, rovnako cieľ trasy. Cestovný poriadok >>>

Taktiež sa pri východiskovom bode trasy nachádza oficiálne parkovisko, parkovanie je zdarma a v dostatočnej kapacite.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase sa dá občerstviť či už na Kamennej chate alebo v Reštaurácii Rotunda pod Chopkom príp. pri zostupe v lokalite Luková. Občerstviť a prespať sa dá aj na Štefánikovej chate, tá je však asi polhodinu mimo našej trasy.

V celej Demänovskej doline sa nachádza najširšia ponuka ubytovania ako aj gastro zázemia v regióne Liptov.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Plánovač Liptov