Domov Turistika Jasná cez Dereše na Chopok až na Lúčky

Jasná cez Dereše na Chopok až na Lúčky

Jasná – Otupné – Tri vody – Sedlo Poľany – Dereše – Chopok – Demänovské sedlo – Krúpové sedlo – Široká dolina-rázcestie – Pod Krčahovom – Lúčky Sedlo Poľany
Typ: Vysokohorská túra, MTB, TREK
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 20.2 km
Stúpanie: 1058 m
Klesanie: 1058 m
Trvanie: 15 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Jasná Nízie Tatry

navigovať
Koniec trasy:

Chopok

navigovať
Podrobný popis trasy

Trasa začína v lyžiarskom stredisku Jasná na parkovisku pred hotelom Grand a prvé stúpanie smeruje dolinou Zadná voda do sedla Poľana (1 837 m n. m.), ktoré leží na hlavnom nízkotatranskom hrebeni. V sedle odbočíme vľavo/východne/ a po červenej značke (EB, 0801). Miernym stúpaním sa dostaneme do Dereša (2 003 m n. m.) a neskôr plytkou zákrutou dôjdeme na Chopok (2 024 m n. m.). Chodník nevedie až na vrchol Dereše, ale kvôli peknému výhľadu sa oplatí urobiť si malú prechádzku.

Na Kamennej chate na Chopku sa môžete občerstviť a potom vystúpiť na východný vrchol Chopka, ktorý sa týči nad samotnou chatou. Trasa pokračuje najvyťaženejším úsekom hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a následne začína zostup do Demänovského sedla (1 756 m n. m.). Ak sa chceme dostať na rázcestie turistických ciest Krúpovské sedlo (1 922 m n. m.), je potrebné absolvovať krátky výstup. Na rázcestí sa môžeme vydať smerom na vrchol Ďumbier (2 043 m n. m.). My však ideme severozápadným chodníkom, značeným zelenou značkou (5426), vedúcim do Širokej doliny (1 390 m n. m.). Chodník je kľukatý a miestami strmý. V Širokej doline sa napojíme na trasu č. 37 a zísť dolu k chate na lúkach v Lúčkach (925 m n. m.).

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 48.970695; 19.583827

V lyžiarskom stredisku sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša a potom autobusom z Liptovského Mikuláša do strediska Jasná Nízke Tatry (Demänovská dolina) ku Demänovskej jaskyni slobody.

Možnosti ubytovania a stravovania

V stredisku Jasná Nízke Tatry sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciách alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov