Domov Turistika Veľká Chochuľa z Korytnice

Veľká Chochuľa z Korytnice

Korytnica, rázcestie – Hiadeľské sedlo - Malá Chochuľa - Veľká Chochuľa (1753 m n.m.) a späť
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 24 km
Stúpanie: 1302 m
Klesanie: 1302 m
Trvanie: 7.5 h
Najnižší bod: 735 m
Najvyšší bod: 1753 m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Liptovská Osada

navigovať
Koniec trasy:

Veľká Chochuľa

navigovať
Podrobný popis trasy

Trasa začína v bývalých kúpeľoch Korytnica, kde sa ešte pred túrou môžete občerstviť vodou z niektorého prameňa. Liečivé pramene v Korytnici pomáhajú na žalúdočné a tráviace problémy a problémy látkovej výmeny. Vysoko mineralizovanú vodu bohatú na vápnik, horčík či železo nájdete v prameňoch: Jozef, Žofia, Antonín, Vojtech I a II.

 

Trasa sa z asfaltovej cesty po modrej značke napája na lesnú zvážnicu. Stúpanie je príjemné, po necelej hodine ste v sedle pod Babou, odkiaľ je výhľad na masív Zvolena (Nová hoľa) nad Donovalmi. Po asi trištvrte hodiny chôdze po zvážnici les začína rednúť a cez vyrúbaný priesek vidieť hrebeň Veľkej Fatry od Krížnej až po Suchý vrch. Trasa následne v Hiadeľskom sedle bočí doľava na červenú značku, vystupuje strmo najskôr lesom, ktorý však postupne redne a prechádza do kosodreviny. Pokračuje cez Prašivú a Malú Chochuľu až k cieľu. Veľká Chochuľa (1753 m n.m.) je najvyšší vrch západnej časti Ďumbierskych Tatier a ponúka výhľad na všetky svetové strany. Leží na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, vrcholom sa tiahne aj Cesta hrdinov SNP.

 

Do roku 1974 premávala do kúpeľov Korytnica aj úzkorozchodná železnica. Trasa sa v roku 2016 prebudovala na cyklochodník Cyklokorytnička, vedúci z Ružomberka a slúži aj ako náučný chodník aj pre rodiny s deťmi.

 

Na Veľkú Chochuľu sa dostane aj z Liptovskej Lúžnej po žltej značke cez Sedlo pod Skalkou a Košarisko.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať môžete v Korytnici. K trase sa dostanete aj autobusom. Vystúpte na zastávke Liptovská Osada, rázcestie.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na  trase nie sú žiadne horské chaty, no ubytovať sa dá v Korytnici či na neďalekých Donovaloch alebo Liptovskej Osade. Občerstviť sa môžete rovnako v Korytnici v penzióne Svätopluk. Určite sa ale nezabudnite osviežiť vodou z niektorého prameňa Korytnice, ktorá sa predáva aj balená v obchodoch a jej blahodárne účinky objavili už v 17.storočí.

Plánovač Liptov