Domov Cyklistika Veľký okruh okolo Liptovskej Mary

Veľký okruh okolo Liptovskej Mary

Liptovský Mikuláš - Trstené - Bobrovec - Pavlova Ves - Lipt. Behárovce - Lipt. Trnovec - Kvačany, Dlhá Lúka - Prosiek - Lipt. Anna - Bukovina - Bobrovník - Vlašky - Vlachy - Krmeš - Fiačice - Galovany - Svätý Kríž - Lazisko - Pavčina Lehota - Demänovská dolina - Ploštín - Iľanovo - Liptovský Mikuláš
Typ: Okružná túra, MTB
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 58 km
Stúpanie: 834 m
Klesanie: 834 m
Trvanie: 8 h
Najnižší bod: 523 m
Najvyšší bod: 780 m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Liptovská Mara

Východisko:

Liptovský Mikuláš, autobusová stanica

navigovať
Koniec trasy:

Liptovský Mikuláš, autobusová stanica

navigovať

Cyklookruh okolo „liptovského mora“ vedie obcami a podhoriami okolo najväčšej vodnej nádrže na Slovensku. Spoznávanie rázovitých liptovských obcí s tradičnými kostolíkmi striedajú prejazdy rozľahlými lúkami s výhľadmi na vodnú hladinu, scenériu Nízkych, Západných a Vysokých Tatier ako aj Chočských vrchov.

Terén je členitý, ale bez dlhých alebo príliš náročných stúpaní. Cykloturistická trasa vedie buď po menej frekventovaných cestách druhej a tretej triedy alebo poľnými spevnenými či nespevnenými cestami a je vhodná najmä pre horské bicykle a elektrobicykle. Celková dĺžka ju radí medzi náročnejšie, no na okruh môžete vyštartovať z ktoréhokoľvek bodu trasy, napríklad z mesta Liptovský Mikuláš, alebo si rozdeliť cyklotúru na viaceré úseky.

Spestrite si výlet nenáročnou túrou do Kvačianskej a Prosieckej doliny, ktoré sú známe rôznorodými skalnými útvarmi, vodopádmi a bujnou flórou. Za návštevu stojí aj keltské nálezisko a archeoskanzen Havránok či pozostatky Kosta Panny Márie, najfotogenickejšie miesto na brehu Liptovskej Mary, kde je možné zísť až k vodnej hladine. V obci Svätý Kríž vás zas ohromí jedna z najväčších drevených stavieb v Európe s kapacitou takmer 6000 ľudí. Na trase na nachádza aj stredisko Fun Park Žiarce, v ktorom si v lete môžete vyskúšať najstrmšiu bobovú dráhu na Slovensku.

Zaujímavosti v blízkosti trasy:

Možnosti dobitia e-biku na trase:

Plánovač Liptov