Mesto Liptovský Mikuláš

Spoznajte históriu mesta Liptovský Mikuláš a významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o jeho rozvoj. Prehliadka Vám poskytne pohľad do minulosti mesta.

Prejdite sa historickým centrom, ktoré je pamiatkovou zónou.

Prechádzky majú svoj pôvab nielen za bieleho dňa,
kedy ich môžete spojiť s návštevou múzeí a galérií, ale aj tie večer, keď sú v osvetlené historické dominanty. Aby Vám neunikla žiadna zaujímavá informácia o Liptovskom Mikuláši, navštívte INFORMAČNÉ CENTRUM, ktoré sa nachádza na vstupe do historického centra. Poskytne vám aj užitočné propagačné materiály či lokálne suveníry.

Zažite prírodu inak.

Boli ste už niekedy v medveďom brlohu? Alebo ste sa plazili jaskyňou? A viete, ktorý chrobák je najväčší na Slovensku? Ani nebudete tušiť, koľko informácii o prírode sa na vás nalepí v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré patrí k absolútnej špičke na Slovensku. Múzeum má navyše rozhľadňu a záhradu s jazierkom a detským ihriskom.

Vyberte sa v Jánošíkových stopách.

Poľahky vás po nich prevedie online prehliadková trasa, kde sa dozviete nielen zaujímavosti o legendárnom zbojníckom kapitánovi Jánošíkovi, ale aj o vtedajšej dobe. Určite nevynechajte Jánošíkovu mučiareň a súdnu sieň v prvom stoličnom dome (dnes Múzeum Janka Kráľa), kde bol s najväčšou pravdepodobnosťou v marci 1713 vynesený trest smrti nad mladým len 25-ročným Jánošíkom.

Prehliadnite si to najlepšie zo slovenského výtvarného umenia.

Maľby, ikony a plastiky 15. až 19. storočia, top diela slovenských umelcov 19. až 20. storočia, ale aj súčasníkov. K tomu zaujímavé výstavy a dokonalá portrétna tvorba P. M. Bohúňa v rovnomennej galérii, ktorá je treťou najstaršou na Slovensku. Zážitky zo stretnutia s umením môžete v sebe nechať doznieť vo veľkej galerijnej záhrade s lavičkami s podpismi umelcov.      

Nechajte sa očariť jednou z najväčších a najštýlovejších synagóg Slovenska.

Jej secesnému interiéru dominuje modro-zlatá štuková výzdoba a kupola s nádhernou vitrážou. Lenže synagóga (otvorená celoročne na požiadanie) nie je jedinou sakrálnou pamiatkou, ktorá je sprístupnená na turistické prehliadky.  V júli a auguste môžete navštíviť aj Kostol sv. Mikuláša, Kostol sv. Petra z Alkantary či Evanjelický kostol. Ich atmosféru v utorky a štvrtky umocňujú letné organové polhodinové koncerty.

Vstúpte do trick-artu a hry optických ilúzií a zrkadiel

Nič nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. V Galérii Ilusia prestanete veriť vlastným očiam! Jednoducho to musíte zažiť a zdokumentovať na fotografiách.

Nadýchajte sa v tatranskej prírode s neprekonateľnými výhľadmi.

Vyšliapať na vrchol Hája sa rozhodne oplatí, veď je považovaný za jeden z najkrajších kruhových vyhliadkových bodov Liptova. Fascinujúca panoráma blízkych Tatier, hladina vodnej nádrže Liptovská Mara aj mesto Liptovský Mikuláš bude pred vami ako na dlani. Zároveň sa tu nachádza Pietny areál 2. svetovej vojny. Na vrchol Hája môžete vyjsť po náučnom chodníku Príroda a krajina okolo nás alebo asfaltovou Cestou generála P. Kunu, ktorá je prístupná aj pre autá. Športovci tu isto ocenia bežecké trasy mikulášskych olympionikov Petry Vlhovej a Michala Martikána.

Bezpečne na cyklochodníku po brehu rieky Váh.

Vydajte sa 6,5 kilometra na bicykli, in-line korčuliach alebo kolobežke. Oddýchnite si v troch cykloprístreškoch a na lavičkách, využite detské a workoutové ihriská či skate park. Cyklochodník kopíruje hrádzu Váhu, ktorá je obľúbená rekreačnými bežcami a jej prírodné prostredie láka aj k pokojným prechádzkam.    

Športujte ako olympionici.

Trúfnete si splaviť tie isté trate ako mikulášski vodní slalomári Jakub Grigar, Michal Martikán a ďalší, ktorí patria k svetovej topke? Samozrejme pod dohľadom skúsených inštruktorov zo športovej agentúry. Alebo vás viac láka jazda na wakeboarde či wakeskate? Potom zamierte na Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka, ktorý je najmä miestom tréningov a vrcholových súťaží v tomto športovom odvetví.

Zistite, ako chutí Liptovský Mikuláš.

Ochutnať môžete tradičnú kuchyňu Liptova, medzinárodné špeciality, ale aj skvelé domáce koláčiky a čerstvú praženú kávu. 

Arch caffe majstrovské sladké diela od cukrára, ktorý získal Michelinskú hviezdu.

Poctivé potraviny od lokálnych dodávateľov, čerstvý chlieb z vlastnej pekárne a voňavá výberová káva v Momente.

V reštaurácii Liptovská izba tradičné bryndzové halušky a pirohy, ale aj špecialitu – zemiakmi plnené Liptovské droby, ktoré získali titul Chránené zemepisné označenie.

Ďalšie tipy pre vás

Všetko v jednej appke

Stiahni si aplikáciu Liptov – Nízke tatry a získaj kartu do svojho smartfónu. Vďaka našej aplikácii môžeš prehliadať atrakcie a filtrovať podľa svojich záujmov, pozrieť si otváracie hodiny, najbližšiu zastávku verejnej dopravy a vytvoriť si vlastný plán dovolenky. Všetky informácie vrátane mapy sú plne dostupné offline.


Plánovač Liptov