Domov Veľký Choč cez hrad Likava Veľký Choč cez hrad Likava

Veľký Choč cez hrad Likava

Likavka – Likavský hrad – Sedlo Spuštiak – Stredná Poľana – Veľký Choč (1611 m n.m.) – Žimerová - Lúčky
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 18.8 km
Stúpanie: 1337 m
Klesanie: 1337 m
Trvanie: 7.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Chočské vrchy

Východisko:

Likavka (centrum obce)

navigovať
Koniec trasy:

Lúčky (centrum obce)

navigovať
Podrobný popis trasy

Veľký Choč (1611 m n.m.) je jedinečný kopec, ktorý je vďaka svojej polohe a výške veľmi dobrým výhľadovým bodom. Ponúka ďaleké panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Vychutnáte si z neho netradičný pohľad na Západné Tatry a Liptov budete mať celý ako na dlani. Výstup na Veľký Choč je zaujímavý aj preto, že sa naň dá dostať z viacerých východiskových bodov. Túry sú možné z Valaskej Dubovej, Lúčok, Jasenovej, ale aj Vyšného Kubína.

Túra sa dá začať aj v Likavke, rázovitej obci pri Ružomberku. Táto trasa po je jedinečná aj tým, že prechádza po červenej značke popri Likavskom hrade, historickej pamiatke, ktorá určite stojí za návštevu. Trasa je pomerne členitá, postupuje cez horské cesty a lúky. Na križovatke Stredná poľana s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“. Najnáročnejšie je záverečné stúpanie z križovatky po zelenej značke na samotný vrchol Veľkého Choča (1611 m n.m.). Zostup z vrcholu smerom do lokality Žimerová je miestami ešte strmší a taktiež pomerne náročný. V obci Lúčky na konci trasy sa nachádzajú známe Kúpele Lúčky, AQUA-VITAL Park s termálnou vodou a wellness centrom, kde môžete po náročnej túre zrelaxovať, no tiež atraktívny Lúčanský vodopád.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Možnosti parkovania sú dostatočné a bezplatné, a to v oboch obciach. Dobrou voľbou sú dve autá, pričom jedno treba zaparkovať v Lúčkach pri AQUA-VITAL Parku a druhým sa dostať do Likavky na menšie parkovisko na konci obce, ktoré je určené pre výlety k Likavskému hradu.

Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou, k východiskovému bodu trasy vás dovezie prímestský autobus z Ružomberka. Obec Likavka sa však nachádza neďaleko železničnej a autobusovej stanice v Ružomberku, čiže ďalšia možnosť je začať túru už priamo tu, kam vás aj na jej konci dovezie autobus z Lúčok. Pri štarte z Ružomberka je trasa dlhšia o cca 2 km. Cestovný poriadok >>>

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, no nájdeme tu dve núdzové nocľahárne. Na križovatke s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“ a v lokalite Žimerová je altánok s možnosťou núdzového prespania. Občerstviť alebo plnohodnotne najesť sa môžete až v obci Lúčky na konci trasy. Viaceré ubytovacie zariadenia sa nachádzajú ako v obci Lúčky tak aj v obci Likavka.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Plánovač Liptov