Domov Čutkovská dolina z Ružomberka Čutkovská dolina z Ružomberka

Čutkovská dolina z Ružomberka

Ružomberok (Námestie A. Hlinku) – Kalvária – Vlkolínske lúky – Malinô Brdo – Malinné (1209 m n.m.) - Sedlo pod Vtáčnikom – Chata pod Kozím – Čutkovská dolina
Typ: Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road, MTB
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 15.4 km
Stúpanie: 795 m
Klesanie: 760 m
Trvanie: 5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Námestie Andreja Hlinku, Ružomberok

navigovať
Koniec trasy:

Koliba u Dobrého pastiera, Čutkovská dolina

navigovať
Podrobný popis trasy

Čutkovská dolina patrí medzi najobľúbenejšie výletné miesta v celom regióne, a to nielen medzi obyvateľmi Liptova, ale aj zahraničnými turistami. Je to skvelé miesto na oddych a relax v prírode, ktoré vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi aj kvôli detskému zábavnému parku Obrovo. Dolina je malebná pozdĺž celej svojej dĺžky, čo ešte zvýraznil v nedávnej dobe vybudovaný Náučný chodník Známa i neznáma Čutkovská dolina, no najkrajšia jednoznačne na jej konci, pri vodnej nádrži a Kolibe u dobrého pastiera. Sú tu tiež dobré možnosti ubytovania, stravovania a parkovania, no tiež dostatočné autobusové spojenie s mestom Ružomberok.

Túru zahájite v centre Ružomberka – na Námestí Andreja Hlinku a po červenej značke smerujete k miestnej kalvárii. Tu sa napojíte na modrú značku, po ktorej trasa pokračuje cez Vlkolínske lúky až do lyžiarskeho strediska Malinô Brdo, kde na vás čaká najťažšie stúpanie z celej trasy – nenáročný výstup na vrchol Malinné (1209 m n.m.), z ktorého sú krásne panoramatické výhľady na Ružomberok, Chočské vrchy, Západné ale v dobrom počasí aj Vysoké Tatry. Z Malinného trasa pokračuje ďalej po modrej značke cez Sedlo pod Vtáčnikom zostupom do Čutkovskej doliny a okolo Chaty pod Kozím až na jej koniec.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Námestie A.Hlinku, kde je situovaný východiskový bod trasy, je dostupné chôdzou z autobusovej resp. železničnej stanice v Ružomberku a nachádza sa tu nachádza aj zastávka miestnej MHD. Na konci trasy je najbližšia zastávka MHD umiestnená len 5 minút od konca Čutkovskej doliny, hneď pri hlavnej ceste. Dostupnosť spojov MHD naspäť na Námestie A.Hlinku resp. autobusovú stanicu je dostatočná. Cestovný poriadok >>>

Možnosti parkovania sú taktiež veľmi dobré, zaparkovať sa dá bezplatne pozdĺž celého Námestia A.Hlinku a na konci trasy rovnako bezplatne na parkovisku pri Kolibe u Dobrého pastiera.

Možnosti ubytovania a stravovania

Viaceré horské chaty, bufet či reštaurácia sa nachádzajú v lokalite Malinô Brdo, zhruba v strede trasy. Dá sa tu občerstviť, plnohodnotne najesť či prespať. V Čutkovskej doline sa nachádza viacero chát a kolíb ponúkajúcich okrem ubytovania aj tradičnú slovenskú kuchyňu.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

Plánovač Liptov