Domov Vlkolínec z Hrabova Vlkolínec z Hrabova

Vlkolínec z Hrabova

Hrabovo - Pod Kalváriou - Vlkolínske lúky – Vlkolínec (720 m n.m.) - Vlkolínske lúky - Malinô Brdo - Hrabovo
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník
Náročnosť: 1 - veľmi ľahká
Dĺžka trasy: 10.8 km
Stúpanie: 647 m
Klesanie: 647 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Veľká Fatra

Východisko:

Hrabovo, parkovisko pri nástupnej stanici lanovky

navigovať
Koniec trasy:

Hrabovo, parkovisko pri nástupnej stanici lanovky

navigovať
Podrobný popis trasy

Nenáročná vychádzková trasa začínajúca v lokalite Hrabovo s veľmi dobrými možnosťami ubytovania a stravovania, je ideálna pre rodiny s deťmi. Nachádza sa tu nástupná stanica lanovky na Malinô Brdolanový park Tarzánia ako aj vodná nádrž s možnosťou člnkovania. Trasa nás dovedie ku klenotu celého regiónu, chránenej lokalite UNESCO – podhorskej osade Vlkolínec (720 m n.m.). Táto historická oblasť je vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta.

Trasa začína na parkovisku pri údolnej stanici lanovky na žltej značke, ktorá vedie smerom ku miestnej Kalvárii a ďalej pokračuje po modrej značke na známe Vlkolínske lúky, kde sa ponúkajú výhľady na majestátne skalné útvary a okolité pohoria. Mierne stúpanie na rázcestie Pod Sidorovom a nasledujúce klesanie vás privedie priamo až do centra Vlkolínca. Vrátiť sa dá po rovnakej trase, ale viac odporúčame po ceste nazad odbočiť z Vlkolínskych lúk doľava po červenej značke smerom hore do strediska Malinô Brdo. Dole k východiskovému bodu – parkovisku pri údolnej stanici sa dostanete po trase zjadovky alebo využitím kabínkovej lanovky z Malinô Brda do Hrabova. Lanovku samozrejme môžete využiť aj opačným smerom hneď na začiatku túry.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Do Hrabova nepremáva žiadna linka MHD z autobusovej / železničnej stanice v Ružomberku. Turisti sa tam však dostanú využitím Linky B Cyklo & Aqua Busu Liptov. Tieto autobusy spájajú všetky významné turistické centrá a akuaparky na Liptove a vďaka nim môžu cyklisti, turisti a návštevníci Liptova cestovať bezplatne ak sú držitelia LIPTOV Region Card. Zastávka linky sa situovaná priamo na parkovisku, kde sa nachádza aj východiskový bod trasy.

Možnosti parkovania sú taktiež dostatočné na bezplatnom parkovisku pri údolnej stanici lanovky na Malinô Brdo.

Možnosti ubytovania a stravovania

Prespať sa dá či už v Hrabovskej doline na začiatku/konci trasy, ale aj na Malinom Brde, ktoré sa nachádza zhruba v strede trasy, či priamo v dreveniciach a chalupách vo Vlkolínci. Občerstviť a najesť sa dá taktiež vo všetkých troch lokalitách.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Plánovač Liptov