Domov Poludnica z Liptovského Jána

Poludnica z Liptovského Jána

Domáce zvieratá Domáce zvieratá
Trasa vhodná pre športový beh Trasa vhodná pre športový beh
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Trasa s panoramatickým výhľadom Trasa s panoramatickým výhľadom
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Liptovský Ján (autobusová zastávka/parkovisko Hotel Ďumbier) – Rakytovica sedlo – Predná Poludnica – Poludnica (1549 m n.m.)

Podrobný popis trasy

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n.m.) je nezabudnuteľný, celý Liptov budete mať ako na dlani a pritom to nie je vôbec náročná túra.

Túru začnete aj ukončíte na rovnakom mieste, a to v Liptovskom Jáne na parkovisku resp. autobusovej zastávke pred Hotelom Ďumbier, kde začína zelená značka. Trasa takmer hneď od začiatku strmo stúpa dvomi zjazdovkami lokálneho lyžiarskeho strediska, na vrchole ktorého sa vynárajú prvé pekné výhľady na Liptov a postupuje až do sedla Rakytovica, odkiaľ pokračuje strmým chodníkom po žltej značke smerom na Prednú Poludnicu.

Trasa je členitá, doplnená o panoramatické výhľady na Liptov, no tiež o skalné útvary dostupné po celej trase. Ďalšie prudké stúpanie vedie popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka občanom zo Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc vlastné životy. Nasleduje Predná Poludnica s excelentnými panoramatickými výhľadmi na Liptovskú Maru a Západné Tatry, odkiaľ je to už len kúsok na samotný vrchol Poludnice (1549 m n.m.).

Naspäť sa vrátite po identickej trase príp. si trasu môžete predĺžiť po modrej značke smerom na Kúpeľ a odtiaľ po zelenej značke naspäť do sedla Rakytovica.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Autobusová zastávka je priamo na východiskovom/koncovom bode trasy. Autobusom sa k nemu dá dostať priamo z Liptovského Mikuláša do obce Liptovský Ján. Cestovný poriadok >>>

Dostatočné sú aj parkovacie kapacity. Tie sú bezplatné.

Možnosti ubytovania a stravovania

Priamo na trase sa nenachádza žiadna horská chata ani noclaháreň, ktorá by ponúkala nocľah alebo občerstvenie. Avšak na parkovisku vo východiskovom/koncovom bode trasy sa nachádza ako aj bufet tak i reštaurácia – tradičná koliba Strachanovka, ktorá ponúka lokálne špeciality aj ubytovanie.

V celej obci Liptovský Ján sa nachádza široký výber ubytovacích zariadení, ktoré celoročne ponúkajú ubytovanie všetkých kategórií ako aj reštauračné služby.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>


Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov