Domov Salatín z Ludrovej Salatín z Ludrovej

Salatín z Ludrovej

Ludrová - pamätník SNP - tiesňava Hučiaky - Salatín (1630 m n.m.) - Bohúňovo - Ludrová
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Okružná túra
Náročnosť: 3 - stredne ťažká
Dĺžka trasy: 21.6 km
Stúpanie: 1290 m
Klesanie: 1290 m
Trvanie: 7 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Ludrová

navigovať
Koniec trasy:

Ludrová

navigovať
Podrobný popis trasy

Ludrová je obec neďaleko Ružomberka. Okrem gotického kostola, ktorý sa nachádza v jej katastri, je ďalším vyhľadávaným miestom návštevníkov tejto obce aj vrchol Nízkych Tatier – Salatín (1630 m n.m.). Výstup naň je okruh, aj preto je veľmi obľúbený medzi turistami.

Výstup sa začína na konci tejto obce, priamo na autobusovej zastávke. Trasa prechádza po červenej značke popri pamätníku SNP cez Ludrovskú dolinu, miestnu prírodnú rezerváciu – nedotknutý kaňon tiesňavu Hučiaky, ktorá je jednou z TOP prírodných lokalít regiónu Liptov, a les. Po zhruba štyroch hodinách mierneho stúpania dosiahnete vrchol Salatína (1630 m n.m.). Samotný výhľad zo Salatína nie je ničím úchvatný, pretože vrchol je ešte v pásme kosodreviny. Na panoramatické výhľady bohatý je však zostup na Bohúňovo s pohľadom na samotný Salatín a tiež nádherným výhľadom na Liptov doplneným skalnými útvarmi. Nazad sa vraciate po inej trase vedenej zelenou značkou, ale túru ukončíte na rovnakom mieste ako ste začali.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Bezplatné parkovanie je dostupné priamo pri východiskovom bode trasy –  na konci obce Ludrová. Na rovnakom mieste je priamo umiestnená aj zastávka autobusu, kam sa dá dostať autobusom z Ružomberka.

Možnosti ubytovania a stravovania

Priamo na trase nie sú žiadne možnosti ubytovania ani stravovania. Nájdeme tu len jednu núdzovú útulňu, ktorá však pri zlom počasí určite splní účel.

Obec Ludrová disponuje menšími kapacitami pre ubytovanie (priváty) a stravovanie.


Plánovač Liptov