Domov Turistika Veľký bok z Malužinej

Veľký bok z Malužinej

Malužiná – Škarkétka – Sedlo pod Veľkým bokom - Veľký bok (1727 m n.m.) a späť
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra
Náročnosť: 4 - ťažká
Dĺžka trasy: 28.2 km
Stúpanie: 1172 m
Klesanie: 1172 m
Trvanie: 8 h
Najnižší bod: 735 m
Najvyšší bod: 1727 m
Zobraziť výškový profil

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Malužiná

navigovať
Koniec trasy:

Veľký bok

navigovať
Podrobný popis trasy

Veľký Bok (1727 m n.m.) je výrazná hoľa v centrálnej časti Kráľovohoľských Tatier. Leží mimo hlavného hrebeňa a zároveň je vyššia ako samotný hlavný hrebeň, preto poskytuje výborný kruhový výhľad. V sedle pod Veľkým Bokom fungovala do druhej svetovej vojny turistická chata, ktorú ale fašisti počas vojny vypálili. Veľkoboká chata bola spojnicou medzi Štefánikovou chatou pod Ďumbierom a Kráľovou hoľou. Dodnes je chýbajúcim článkom turistických chát v Nízkych Tatrách. Na jej základoch stojí menšia poľovnícka chatka, ktorá je ale pre verejnosť uzavretá.

Kto má rád divočinu, neprebádané a opustené miesta v krásnej prírode, určite si túrou na Veľký Bok príde na svoje, keďže nepatrí k najnavštevovanejším vrchom. Na výstup si rezervujte celý deň. Z Malužinej to na vrchol potrvá 4-5 hod, trasa má po modrej značke a následne zo Sedla pod Veľkým bokom po žltej značke dĺžku cez 14 km.

Na vrchol sa dá dostať aj po žltej značke trasou zo Svarína (Svarín – Pod Chmelincom – Veľký bok a späť). Táto trasa meria podobne 28 km tam a späť. Prípadne si trasu môžete naplánovať ako prechod z Malužinej do Svarína alebo opačne.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Zaparkovať sa dá v oboch obciach a trasa je dostupná aj autobusovou dopravou. Zastávka Malužiná, rázcestie.

Možnosti ubytovania a stravovania

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, občerstviť sa teda môžete len v obciach. Povyše spomínanej poľovníckej chatky by mal byť prameň.

Plánovač Liptov