Prírodné bohatstvo

Voda má veľký podiel na tom, že Liptov je tak krásny a rozmanitý región. Centrom regiónu je priehrada Liptovská Mara, druhá najväčšia svojho druha na Slovensku. Liptov je mimoriadne bohatý na minerálne či termálne pramene. Svojou liečivou silou napájajú aj kúpele a termálne kúpaliská. Ďalšou zaujímavosťou Liptova sú „rastúce kamene“ – travertíny.

travertin jazierce

Pramene na Liptove

Liptov je neuveriteľne bohatý na minerálne pramene a pramene celkovo. Máme tu silnú geologickú predispozíciu, práve tým, že tu máme najvyššie kopce.

Tatry sú akousi strechou, po ktorej padá dažďová voda, ktorá neobsahuje v sebe žiadne minerálne látky. Táto voda steká a prechádza horami a v istých miestach sa stráca, kedy prenikne až do veľkých hĺbok. Z týchto hlbín však potom vyviera a prichádza na povrch mineralizovaná. Takto vznikajú minerálne pramene, ľudovo zvané studničky, medokyše či vajcovky. Viac o prameňoch si môžete prečítať alebo vypočuť v projekte Nepoznaný Liptov.

čítať viac skryť

Vodopády na Liptove

Sú nielen krásne, ale aj prospešné. Ponorte sa spolu s nami do témy vodopády, odhaľte ich krásu a spoznajte ich blahodarné účinky.

Vzduch je pri padajúcej vode čistejší, zbavený väčšiny mikróbov a choroboplodných zárodkov a takýto kontakt s prírodou človeka doslova rozvíja. Liptovské vodopády patria k pýche regiónu a výnimočne ho dopĺňajú. Viac o vodopádoch si môžete prečítať alebo vypočuť v projekte Nepoznaný Liptov.

čítať viac skryť

Jaskyne na Liptove

Pre niekoho sú jaskyne len dierou v zemi, pre iných zase svetom fantázie, ktorý sa skrýva pod povrchom. Jaskyne sú kolobehom,

ktorý si žije vlastný svet a zároveň je prepojený so životom nad povrchom. Viac o jaskyniach si môžete prečítať alebo vypočuť v projekte Nepoznaný Liptov.

čítať viac skryť

Voda a vodné športy

Liptov je horský región, ale jeho špecifikom je spojenie hôr a vody. A to nie vody hocijakej, ale práve všakovakej. Ak teda niekto hľadá dovolenku spojenú s vodou, tak Liptov je prvá voľba. TatralandiaBešeňováKaďa, Váh, Belá,  Liptovská Mara a iné sú lákadlami

nielen pre rodiny s deťmi. Pestrosť ponuky vodných plôch, atrakcií spojených s vodou a vodných športov je na Liptove obrovská. Centrom regiónu je Liptovská Mara,  ktorá je dominantou v lete aj v zime. V lete priam evokuje pobyt pri mori – priehrada Liptovská Mara je najväčšou slovenskou priehradou. Ponúka veľa možností na vodné vyžitie a športy – plávanie, kúpanie, slnenie na plážach, paddleboarding, atraktívne výlety na lodiach, ale aj rôzne zábavné či adrenalínové aktivity.

čítať viac skryť

Video

Fotogaléria

Plánovač Liptov