Domov Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody je súčasťou obrovského podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a je prístupný serpentínovým chodníkom z parkoviska, pričom treba prekonať výškový rozdiel 67 m (asi 10 minút). Celková dĺžka jej chodieb je vyše 8 400 m, z toho sa dodnes podarilo zamerať 7 624 m. Návštevníci jaskyne majú k dispozícii dve prehliadkové trasy, dlhšia meria 2 150 m (trvanie prehliadky 100 minút), kratšia 1 150 m (trvanie prehliadky 60 minút).

V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov – siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou. Najväčší je Veľký dóm s rozmermi 75 m, 45 m a 65 m. Okrem úsekov podzemného riečiska Demänovky môžu návštevníci jaskyne na prehliadkových trasách vidieť aj jaskyňové jazierka. Veľké jazero dosahuje obdivuhodnú dĺžku 52 m, hlboké je 7 m.

V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie. Úspešne sa tu liečia choroby dýchacích ciest a alergie.

Dlhý okruh

K Tradičnému okruhu je pričlenená časť: Veľký dóm – najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čistobielym sintrom. Druhá časť – Ružová sieň a Králova galéria, časť morfologicky najpestrejšej výzdoby v DJS, unikátne jaskynné lekná a jazerné špongiovité tvary, jaskynné perly a množstvo tvarov sintrovej výzdoby po celom úseku tejto časti.

Prehliadka Veľkého okruhu v Demänovskej jaskyni slobody sa uskutoční pri minimálnom počte 10 osôb. Prehliadka sa začína v období mimo sezóny o 13:00, v hlavnej sezóne o 13:15.

Tradičný okruh

Prehliadka najzaujímavejších priestorov systému Demänovských jaskýň, sprístupnených od 5.5.1933. Unikátne sintrové formy, podzemná rieka Demänovka, krasové jazierka a typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Vo vyšších úrovniach steny, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou. Zastávky sú na najzaujímavejších miestach s odborným výkladom, zameraným na genézu a históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí.

Objavuj liptovské jaskyne:

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Navštívte aj v iné vodopády na Liptove

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

  1. Dobrý deň. Ako rodinka s dieťaťom sme absolvovali prehliadku Demänovskej jaskyne slobody. Je naozaj nádherná…ale… 1. parkovné na 60 minút prehliadky jaskyne vo výške 7 eur je naozaj prehnané..toľko nezaplatíte ani v európskych veľkomestách..typický biznis na Slovensku. 2. prehliadka v priestoroch jaskyne nebola prehliadka, ale chvíľami nám pripomínala beh, keďže organizátori zrejme potrebovali poriešiť množstvo ďaľších ľudí, čakajúcich pred jaskyňou. 3. Jeden vstup pozostával zo skupiny cca 50-60 ľudí…tí, čo boli na konci nemali šancu počuť výklad sprievodkyne, ktorá sa držala výlučne na začiatku skupiny a nemala ani záujem o ľudí, nachadzajúcich sa na konci skupiny. 4. Počas prehliadky párkrát vyplo svetlo, na cca 30 sekúnd, čo je dosť nebezpečné, hlavne keď sa na mokrých schodoch nachádzajú aj deti. Toľko z nášho dnešného zážitku… Návštevu prekrásnej jaskyne určite odporúčame, avšak určite nie v hlavnej turistickej sezóne, kedy dostať sa napr. na dlhý okruh, konajúci sa raz za deň je takmer nemožné…beznádejne vypredané….

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov