Domov Jazierske travertíny

Jazierske travertíny

Jazierske travertíny boli v roku 1952 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Jedná sa o zriedkavú geomorfologickú formu travertínovej terasy so vzácnymi dokladmi o vývoji živej prírody v poslednom období štvrtohôr.

Ležia pri vstupe do Hlbokej doliny nad Bielym Potokom – miestnou časťou mesta Ružomberok – odkiaľ sem vedie asfaltová cesta i značená cyklotrasa. Potok sa tu na zhruba 250 metroch ponoril do vápencového podkladu a vznikla tak výrazná travertínová terasa so vzácnymi druhmi flóry.

Jazierske travertíny majú svoje čaro v každom ročnom období. V lete voda tichúčko žblnkoce a navôkol ju objímajú vzácne druhy rastlín, a v zime zas na jej hladinách ľad vytvára efektné umelecké diela.

V lokalite možno okrem travertínových jazierok pozorovať aj zaujímavé kamenné útvary, vodopád či jaskynný otvor, z ktorého počuť hukot pod zemou tečúcej vody.

Okrem toho je okolie Jazierskych travertínov bohaté aj na cyklotrasy, ktorými sa napríklad môžete vybrať do blízkej obce Vlkolínec či červenou Donovalskou cyklotrasou až priamo do Ružomberka.

Rozloha pamiatky je 2,22 hektára. Územie podlieha 4. stupňu ochrany.

Zistite viac o prameňoch a vodopádoch:

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov