Domov Pramene v Kúpeloch Korytnica

Pramene v Kúpeloch Korytnica

Kúpeľníctvo v osade Korytnica malo bohatú históriu, jeho počiatky siahajú už do 16. storočia. Oblasť je bohatá na liečivé minerálne pramene. V súčasnosti je prístupný len jeden zo siedmich prameňov s názvom Jozef. Prístup k prameňu je po asfaltovej ceste, modro značenou turistickou trasou alebo zeleno značenou cyklotrasou.  Voda sa využíva na liečebné účely – pri chorobách žalúdka a dvanástnika, črevných chorobách a chorobách pečene, žlčníka a žlčových ciest, slinivky brušnej. Tiež pri zápalových ochoreniach tenkého a hrubého čreva a na liečbu stavov po resekciách týchto orgánov. Vhodný je aj pri poruche látkovej výmeny – cukrovke. V blízkosti areálu, už bývalých kúpeľov sídli plnička minerálnej vody Korytnica.

Do roku 1974 premávala do kúpeľov úzkorozchodná železnica, ktorej pozostatky vidno dodnes. V kúpeľoch sa okrem iného liečili cisár František Jozef či Ľudovít Štúr. Bývalé Kúpele v súčasnosti chátrajú a ich krása sa pomaly vytráca. Dnes ponúkajú zvláštnu atmosféru zašlej slávy najznámejších liptovských kúpeľov.

Minerálny prameň VOJTECH

Minerálne pramene Vojtech I a II sa nachádzajú v areáli bývalých kúpeľov Korytnica. Prístup k prameňom je po asfaltovej ceste, modro značenou turistickou trasou alebo zeleno značenou cyklotrasou, od ktorej vedie asi 50 m chodník.

Vojtech I sa využíva na pitné kúry pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika a pri vysokých hodnotách žalúdočnej kyseliny. Zohriata minerálna voda pôsobí veľmi priaznivo na žalúdočné katary rozpúšťaním a odstraňovaním hlienu. Zohriata tiež napomáha neutralizovať prebytočnú kyslosť žalúdočných štiav: utišuje bolesti, uvoľňuje svalový tónus a potlačuje kŕče pri žalúdočnom a dvanástnikovom vrede.

Vojtech II sa využíva pri chorobách žalúdka a dvanástnika, črevných chorobách, chorobách žlčníka, žlčových ciest a slinivky brušnej. Obsahuje nízke hodnoty Natria, preto je vhodná aj pre srdcovocievne ochorenia, vysoký krvný tlak a choroby obličiek. Zohriata voda napomáha neutralizovať prebytočnú kyslosť žalúdočných štiav: utišuje bolesti, uvoľňuje svalový tónus a potlačuje kŕče pri žalúdočnom a dvanástnikovom vrede.

Minerálny prameň ŽOFIA

Prístup k prameňu je po asfaltovej ceste, modro značenou turistickou trasou alebo zeleno značenou cyklotrasou, od ktorej vedie asi 50 m chodník.

Využíva sa pri chorobách žalúdka, dvanástnika, črevných chorobách, chorobách pečene, žlčníka a žlčových ciest, slinivky brušnej. Pomáha pri liečbe pooperačných stavov operácií žalúdka, dvanástnika, pečene a slinivky brušnej. Blahodarne pôsobí pri chronických črevných kataroch. Vhodný je aj pri poruche látkovej výmeny – cukrovke.

Minerálny prameň ANTONÍN

Prístup k prameňu je po asfaltovej ceste, modro značenou turistickou trasou alebo zeleno značenou cyklotrasou, od ktorej vedie asi 100 m štrková cesta a chodník.

Využíva sa pri anémiách z nedostatku železa, pri zvýšenej potrebe železa v tehotenstve a počas dojčenia. Pri chorobných stratách krvi (poúrazové a pooperačné straty krvi), opakované krvácanie pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika a inom krvácaní do zažívacieho ústrojenstva. Doporučuje sa darcom krvi po odberoch k rýchlejšej obnove molekuly krvného farbiva – súčasti červených krviniek.

Minerálny prameň JOZEF

Prístup k prameňu je po asfaltovej ceste, modro značenou turistickou trasou alebo zeleno značenou cyklotrasou.

Využíva sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, črevných chorobách a chorobách pečene, žlčníka a žlčových ciest, slinivky brušnej. Tiež pri zápalových ochoreniach tenkého a hrubého čreva a na liečbu stavov po resekciách týchto orgánov. Vhodný je aj pri poruche látkovej výmeny – cukrovke.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov