Domov Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád je s výškou 80 m a šírkou 1,5 m najvyšším tatranským vodopádom. Je pomenovaný podľa známeho slovenského národovca, kňaza, botanika a spoluzakladateľa Slovenského národného múzea v Žiline Andreja Kmeťa. Nájdete ho v Kôprovej doline na južnej strane Vysokých Tatier v nadmorskej výške 1245 m.n m..

Aj keď neleží na hlavných turistických trasách, je často vyhľadávaný. Priamy prístup k vodopádu je zakázaný.

Východiskovými bodmi túry sú parkoviská v Podbanskom, alebo bývalá Važecká chata pri Troch studničkách. Z Podbanského to je príjemná a nenáročná túra po žltej, zelenej a nakoniec modrej turistickej značke, je dlhá zhruba 8,5 km s prevýšením približne 310 m a trvá 2 hod. 15 min. Trasa z Podbanského je zároveň aj cyklotrasou, čo je tiež jeden zo spôsobov ako sa dostať k vodopádu. Z parkoviska pri bývalej Važeckej chate vedie trasa po červenej značke k horárni pri Troch studničkách a neskôr k rázcestiu s modrou značkou, s názvom Pod Bytom, je dlhá 7 km s prevýšením 230 m a samotný výstup trvá približne 2 hod. Na tejto trase je nutné prejsť kopček rozkladajúci sa medzi rázcestiami Nad Bytom a Pod Grúnikom. Ten je namáhavejší predovšetkým pri návrate od vodopádu po tejto trase.

Ďalšie možnosti ako sa dostať k vodopádu, sú: trasa zo Štrbského plesa, cez Popradské pleso, Hincové plesá a Vyšné Kôprovské sedlo a následne cez Hlinskú dolinu do Kôprovej doliny (26 km s prevýšením okolo 1500 m) alebo trasa cez Tichú dolinu z Podbanského, cez Liptovský košiar, Sedlo Závory a následne Kobylou dolinou do Kôprovej doliny, potom k vodopádu a následne späť do Podbanského (30 km). Obe trasy sú však pre skúsenejších turistov.

Cyklotrasy v okolí:

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov