Domov Za liptovskými hradmi

Za liptovskými hradmi

Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road, MTB
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 114 km
Stúpanie: 20 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Grand Castle

navigovať
Koniec trasy:

Liptovský Hrádok Jazierko

navigovať

TRASA:

Grand Castle Liptovský Hrádok – Hrad Likavka – hrad Liptov (Starhrad) – Havránok – Liptovský Hrádok

Podrobný popis trasy

Začiatok je v Liptovskom Hrádku v nádhernom prostredí hradu s kaštieľom – Grand Castle (1), odkiaľ sa vyberieme na Hrad Likavka (2). Ďalšia zastávka nás zavedie do Kalamien na hrad Liptov (Starhrad) (3), odtiaľ na Havránok, kde sa nachádza významný archeoskanzen (4) a späť do Liptovského Hrádku (5) (jazierko pri hrade).

(1) Liptovský Hrádok – Grand Castle

Gotický kamenný Hrad, Novum Castrum, dnes jeho zakonzervované zvyšky s nádherným kaštieľom, sa nachádza v okrajovej a časovo najstaršej časti Liptovského Hrádku (bývalá osada Belsko), v tichom a romantickom prostredí. Pochádza zo 14. storočia, kedy ho dal postaviť na sútoku Váhu a Belej zvolenský župan Donč. Jeho históriu vám priblíži prehliadka nádvorím a interiérom kaštieľa s výkladom, ako aj audiovizu- álna prezentácia rekonštrukcie dotiahnutá do súčasnej podobe (minimálny počet – 6 dospelých osôb). Na terase hradnej reštaurácie Magdaléna Zai, v nádhernej záhrade, si môžete vychutnať dúšok skvelého vína alebo inej kulinárskej špeciality. Je to jedno z najpôvabnejších miest Liptovského Hrádku.

(2) Hrad Likavka

37 km, čo je cca 25 min od Liptovského Hrádku sa nachádzajú zrúcaniny Likavského hradu, ktoré stoja na jednom zo skalnatých štítov Chočských vrchov na pravom brehu Váhu. Gotický horný hrad sa rozkladá na najvyššom mieste vyvýšeniny. Prešiel renesančnou úpravou a má malé nádvorie v strede medzi zrúcaninami palácov. Zachovalo sa tu mnoho gotických a renesančných kamenných architektonických článkov, najmä obruby okien, portály a konzoly. Dolný hrad má mohutné opevnenie so vstupom a baš- tami, chrániacimi uzavreté preddvoria. Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach bola v roku 2004 sprístupnená verejnosti Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia dejín hradu, prostredníctvom obrazových i hmotných exponátov.

(3) Kalameny – Hrad liptov (Starhrad)

Zaujímavý miestom je aj Hrad Liptov alebo Starhrad, ktorý sa nachádza cca 15 min od Likavského. Vznikol v druhej štvrtine 13. st. Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (1000 m n. m.) v Chočských vrchoch, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný výhľad na okolitú krajinu. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe Verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po stavebno-konzervátorskych úpravách na základe archeologického výskumu. Obľúbeným cieľom v Kalamenoch sú minerálne vrty s termálnou vodou až 34°C v podobe jazierka s rozmermi asi 20 x 10 m. Tento „prírodný wellness“ je vyhľadávaný nielen domácimi obyvateľmi, ale aj turistami z celého Slovenska, Čiech, Poľska a iných krajín, pre svoje blahodarné účinky na organizmus. Verejnosti je sprístupnený zdarma 24 hodín denne.

(4) Havránok – Keltské sídlo

Na vrchu Havránok sa ukrýva najvýznamnejšia archeologická lokalita Liptova – keltské sídlisko z mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.). Zoznámite sa tu s keltskou históriou, ktorú vám priblížia zvyšky pôvodných hradieb keltského hradiska. Je tu zrekonštruovaná podoba dvorca z mladšej doby železnej, náznaková rekonštrukcia brány keltského hradiska, vstupu do svätyne (120-50 p.n.l.) a rekonštrukcia obydlia z obdobia jeho zániku. Z celej plochy archeologického skanzenu je nádherný pohľad na vodnú nádrž Liptovská Mara v celej jej kráse.

(5) Liptovský Hrádok

A keď sa sem, do Hrádku po celodennej túre vrátite, sadnite si k jazierku pri hrade a vychutnávajte pocity, ktoré vo vás zanechala celodenná aktivita.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.037854; 19.720879

V meste Liptovský Hrádok, ako aj v obciach, ktorých sa pamiatky nachádzajú sú k dispozícii platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku, Liptovského Mikuláša alebo Ružomberka. Odtiaľ sa dá autobusovou dopravou dostať do jednotlivých obcí.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku a okolitých obciach sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov