Domov Lezenie na Liptove Siná, Dolné skaly – Quick Jump, VII

Siná, Dolné skaly – Quick Jump, VII

Typ: Lezecká trasa
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 0.500 km
Stúpanie: 100 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 0.05 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Parkovisko Jaskyňa Slobody

navigovať
Koniec trasy:

Siná - Dolné skaly, Quick Jump, VII

navigovať

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky, až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly, a to v dátume od 1.5. do 28.2., Platnosť tejto výnimky trvá do roku 2022. Veríme však, že bude predĺžená aj naďalej.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Vo viac ako 100 cestách si zaleziete od VI+ po X+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Treba však rátať s obtiažami o pol stupňom viac oproti iným oblastiam. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená. Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Povolené liezť: 1.5. – 28. 2., platnosť výnimky do roku 2022.

Info james.sk:         Zoznam lezeckých oblastí na Slovensku, obmedzenia, správcovia skál

Sektor: Dolné skaly
Počet ciest: 35
Obtiažnosť: VI+ – X UIAA
Dĺžka ciest: 10 – 12 m

Prístup

Prístup: 10 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeme vyviezť až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej. Po vstupe do dolinky prechádzame okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200m odbočíme zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohto miesta je už nad nami vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeme ľahko za 5 minút.

Quick Jump, VII

Popis: 7 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Jedna z toho mála rozliezacích ciest, ktoré Siná má. Vedie výrazným blokom po dobrých chytoch, ktorý nás núti liezť na sokolíka. Výlez na balkónik trošku potrápi a záverečné kroky sú po dobrých lištách mierne do previsu.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Plánovač Liptov