Domov Lezenie na Liptove Demänovská dolina, Repiská – Slniečkár, X-

Demänovská dolina, Repiská – Slniečkár, X-

Typ: Lezecká trasa
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 1.2 km
Stúpanie: 100 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 0.15 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Parkovisko Jaskyňa Slobody

navigovať
Koniec trasy:

Demänovská dolina, Repiská - Slniečkár, X-

navigovať

Asi najťažšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovou klenbou, ktorá sa vypína nad hotelom Repiská. Tvoria ju tri výrazné klenby a technická platňa v pravej spodnej časti. Oblasť je oficiálne povolená na celoročné lezenie.

Lezenie je tu silové a vytrvalostné. Skala je pomerne pevná a väčšina ciest vedie do výrazného previsu. Vo  viac ako 50 cestách si zaleziete od V+ po 10+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená, pričom samotná klenba je nahriata ešte o čosi viac. Vhodná je skôr na zimné a jesenné dni, prípadne za daždivého počasia. Vhodná prevažne pre silných športových lezcov, kde si môžu posúvať osobné maximá.

Povolené liezť: celoročne povolené, platnosť výnimky do roku 2022. Viac info.

Počet ciest: 50
Obtiažnosť:
V+ – X+ UIAA
Dĺžka ciest:
10 – 33 m

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Prístup

Prístup: 15 min.

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa vyvezieme až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po asfaltovej ceste ku hotelu Repiská, 15 min. Nad hotelom sa týči klenba. Ďalej môžeme pokračovať asfaltkou naokolo alebo pri opornom múre pred hotelom prudko hore do kopca po vychodenom chodníku priamo do klenby.

Slniečkár, X-

Popis: 19 vŕtaných nerezových nitov + zlaňovacia reťaz. Ponechané erárne expresky.

Cesta najviac charakterizujúca danú oblasť. Začiatok v technickej platni po sérii záporov a bočákov. Potom výrazná jaskyňa s oddychom. Ďalej pokračuje ťažkým previsom až stropom za hranu klenby. Sekvencia krokov po dvoj a troj prstových dierkach.

Plánovač Liptov