Domov Lezenie na Liptove Lezecká oblasť: Siná, Nízke Tatry

Lezecká oblasť: Siná, Nízke Tatry

Typ: Lezecká trasa
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: km
Stúpanie: 1 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 1 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Parkovisko Jaskyňa Slobody

navigovať
Koniec trasy:

Parkovisko Jaskyňa Slobody

navigovať

Asi najkrajšia oblasť Demänovskej doliny tvorená vápencovým masívom, ktorý sa tiahne od ústia dolinky, až do polovice vrcholu Sinej. Na lezenie je oficiálne povolená len spodná časť, rozdelená na Horné a Dolné skaly, a to v dátume od 1.5. do 28.2., Platnosť tejto výnimky trvá do roku 2022. Veríme však, že bude predĺžená aj naďalej.

Lezenie je tu veľmi špecifické. Skala je pevná, platňovitá a teda veľmi technická a silová. Prevahu tu majú malé chyty a stupy. Vo  viac ako 100 cestách si zaleziete od VI+ po X+ UIAA. Väčšinou okolo VIII stupňa. Treba však rátať s obtiažami o pol stupňom viac oproti iným oblastiam. Celý masív je otočený na južnú stranu a v lete je tu skala rozpálená. Celá oblasť, okrem dolnej jaskyne, je tak vhodná najmä na chladné dni. Charakteristika skaly robí túto oblasť určenú skôr pre skúsených lezcov, ktorí návštevu Sinej určite nebudú ľutovať.

Sektory

Dolné skaly

Počet ciest: 35
Obtiažnosť: VI+ – X UIAA
Dĺžka ciest: 10 – 12 m
Vybraná cesta: Quick Jump, VII
Popis: 7 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.

Jedna z toho mála rozliezacích ciest. Vedie výrazným blokom po dobrých chytoch, ktorý nás núti liezť na sokolíka. Výlez na balkónik trošku potrápi a záverečné kroky sú po dobrých lištách, kde kľúčová je rýchlosť ku zlaňovacej reťazi.

Horné skaly

Počet ciest: 70+
Obtiažnosť: VI+ – X+ UIAA
Dĺžka ciest: 15 – 33! m
Vybraná cesta: Prekvapenie, VII

Popis 12 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz. Asi najkrajšia cesta na Horných skalách. Na začiatku potrápi boulder pod prvým istením. Cesta ďalej pokračuje po mierne položenej platni s dobrými chytmi a krásnymi tanečnými krokmi.

Prístup

Z diaľnice D1 výjazd na Demänovskú dolinu. Autom sa môžeme vyviezť až na parkovisko pred jaskyňu Slobody. Odtiaľ ďalej pešo po žltej turistickej značke smerujúcej na vrchol Sinej. Po vstupe do dolinky prechádzame okolo potoka s vymytými meandrami do vápenca. Asi po 200m odbočíme zo žltej značky doprava na vychodený chodník vedúci pod skaly. Z tohto miesta je už nad nami vidieť začínajúci rad skál, ku ktorým prídeme ľahko za 5 minút.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Plánovač Liptov