Domov Lezenie na Liptove Komjatná – Televíkendová, V+

Komjatná – Televíkendová, V+

Typ: Lezecká trasa
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 1 km
Stúpanie: 50 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 0.15 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Chočské vrchy

Východisko:

Parkovisko pri kaplnke nad Studničnou

navigovať
Koniec trasy:

Lezecká oblasť Komjatná

navigovať

Najmladšia oblasť na Liptove, ktorú tvorí zlepencové bralo vysoké 50m. Týči sa na rozmedzí dedín Studničná a Komjatná v Ružomberskom okrese. Ponúka krásne lezenie pre lezcov všetkých obtiažností s možnosťou si vyskúšať aj viac dĺžkové lezenie. Zlepenec má úžasnú vlastnosť formovať sa do príjemných veľkých chytov, šupín a zárezov, čo z tejto oblasti robí top na Liptove s jedným z najkrajších výhľadov z vrcholu brala. Väčšina ciest je okolo VI a VII stupňa. Cesty sú technické a tie dlhšie aj značne vytrvalostné.

Povolené liezť:      bez obmedzenia

Info james.sk:       Zoznam lezeckých oblastí na Slovensku, obmedzenia, správcovia skál

Počet ciest: 35
Obtiažnosť: V – X- UIAA
Dĺžka ciest: 20 – 45! m

Prístup

Prístup: 15 min.

Z Ružomberka, cestou na Dolný Kubín, odbočíme do dediny Komjatná. Po asi 2 km vychádzame na kopec pod ktorým sa nachádza čast zvaná Studničná. Auto zaparkujeme na tomto kopčeku, hneď pri kaplnke, ktorá stojí vedľa cesty. Odtiaľto ďalej pešo po poľnej ceste smerom nad Komjatnú. Prejdeme lúku a strmým krátkym výšvihom prídeme k lesu. Tu odbočíme vľavo do lesa po výraznom vychodenom chodníku. Po asi 5 minútach prídeme k vrcholu brala. Odtiaľto vedie chodník z obidvoch strán dolu pod skaly.

lezenie

Televíkendová, V+

Popis: 11 lepených nerezových borhákov + zlaňovacia reťaz.
Pekná cesta na zoznámenie sa s oblasťou. Cesta končí v pohodlnom štande, z ktorého sa dá ďalej pokračovať do cesty Zuzkina za VI. Pozor na krátke lano! Cesta je pomenovaná po televíznej relácii Televíkend, v ktorej sa táto cesta liezla.

Aktuálne obmedzenia nájdete na www.shsjames.org.

Plánovač Liptov